Identiteti ynė!

Shko poshtė

Identiteti ynė!

Mesazh  LiLxLaDy prej Sun Jan 06, 2008 2:47 am

Tė nderuar, forumista.

Cili ėshtė identiteti ynė si shqiptar qė jeton nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mali I zi, Preshevė e Bujanovcė?

Kur kemi fjalėn pėr "identitet"nė pėrgjithėsi pėrfshijm shumė gjėra tė pėrgjithėsuara!
Mirėpo kur ai pėrdoret si p.sh. " Identiteti Kosovarė apo ai Shqiptarė " atėherė kėtu nėnkuptojmė se kemi tė bėjm ose me " identitet kombėtarė" ose " identitet etnik",...
Dhe vet kėtu, duhet sė pari tė kėrkojmė esencėn e fjalės!!
Se ēfarė nė tė vėrtet ėshtė "Etnike" dhe ēfarė ėshtė "Kombi"?

Sqarimi i kėtyre dy nuancave do na ndihmojė qė tė kuptojmė mė mirė se pėr ēfarė e kemi fjalėn!!

Popull etnik do tė thotė kudo qė ai ėshtė i shpėrndarė,... ėshtė njė komunitet apo bashkėsi, qė jeton nė njė territor tė caktuar jo patjetėr "kompakt" dhe ku pjestarėt e kėsaj bashkėsie kanė tė pėrbashkėt gjuhėn dhe kulturėn,...me njė popull tjetėr jasht kufijėve, kurse....

Nocioni komb pėrkufizohet si bashkėsi e qėndrueshme, e formuar historikisht nė bazė tė bashkėsisė sė gjuhės, tė territorit, tė jetės ekonomike qė shfaqet nė bashkėsin e kulturės dhe nėnkupton pjestarėt subjektiv tė njė shteti!!

Kosova dhe tė gjitha trojet e tjera tė shpėrndara janė vetėm pjesė tė Shqipėris, qė iu ndanė me dhunė nga fuqit e mėdha, dhe ju dhuruan shteteve sllave.

Andaj edhe populli i Kosovės, Maqedonis dhe tė gjitha trojet e tjera i takojnė identitetit shqiptar!

Identiteti Kosovarė mund tė nėnkuptohet vetėm si identitet regjional!!
D.m.th nga ana regjionale jemi Kosovarė,...por nga ana kombėtare jemi vetėm Shqiptarė!!

Dhe shembull mė konkret mund tė marrim kur shqiptarėt thėrrasin njėri-tjetrin, pa tė keq me emėrime vendesh si p.sh,... tirons, shkodranė,shkupjanė pejonė, drenicak, tetovarė, etj, etj, por kėto nuk ngrihen nė bazė, "identiteti"por nė bazė tė regjioneve apo vendeve ku ata jetojnė!!

Pavarėsisht se si bėhen spekulime mes shqiptarėve tė Shqipėris, tė Kosovės, tė Maqedonisė, ne jemi njė kombė dhe kemi vetem njė identitet dhe kjo nuk ndryshonė asgjė,... dhe pėr tė mos e zgjatur mė shumė nuk ka Shqipėri pa Kosovė dhe pjesė tė tjera, por nuk ka as Kosovė dhe pjesė tė tjera pa Shqipėri!!

Me shumė respekt dhe mirėkuptim!
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi