Ēfarė mendoni pėr egoizmin?

Shko poshtė

Ēfarė mendoni pėr egoizmin?

Mesazh  LiLxLaDy prej Sun Jan 06, 2008 4:16 am

Siē e dim fjala "egoizėm", rrjedhė nga gjuha greke, qė do tė thotė "Ajo qė mė pėrket mua." Egoizmi te njeriu u vendos nė mėnyrė qė ai tė ketė interes pėr vetvetėn!! Si p.sh; tė shkojė nė shkollė, ( qė tė bėhet mė i mirė se tjetri, hahah), tė gjejė njė punė mė tė mirė,... etj, etj.
Kurse shembulli i njeriut jo-egosit,... janė ata tipa njerėzish qė shfaqen tė pakujdesur apo qė nuk i dhėnė rėndėsi veti, si p.sh; tė palarė, tė pakujdesur pėr pamjen e tyre, etj, etj... Prandaj, mendoj se nėse nuk do egzistonte egoizmi nė ne?.... Tė gjithė do ishim kėshtu, (hahaha)

Qėllimi qė unė hapa kėtė temė,... ėshtė pikėrishtė tė shohim, se sa na pėrket neve kjo fjalė!! -Sa jemi nė gjendje ta kontrollojmė e pse jo edhe ta mirė pėrdorim!!
Unė akoma nuk kam dhėnė mendimin tim pėr egozimin,....megjithatė desha vetėm kėte tė shtojė!!
Pėr mua kur njė njeri di tė ruaj kufijt, mund tė pėrdorė "egoizmin"e tij pėr tė mirė,.... por problemi ėshtė se pak kush mundet!!

Pra, ēfarė mendoni pėr egoizmin e juaj?
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė mendoni pėr egoizmin?

Mesazh  Erjona prej Fri Feb 11, 2011 1:22 pm

Atėherė cfarė mendojė unė pėr egoizmin!

Gjdo person ėshtė egoist, disa shumė e disa mė pak. Pėr mendimin tim egoizmi ka lidhje me krenarinė dhe dinjitetin e njė personit. Personat qė kanė njė krenari tė qmendur,janė shumė egoista...

Nė jetėn e pėrditshme nė ditet e sotmė, duhet tė jesh egoist, sepse ashtu kanė ardhur kohėt, gjithkush pėr veti dhe Zoti pėr tė gjithė. Kurse nė njė lidhje, prap mendojė se duhėt tė ekzistonė egoizmi.

Pse?

Sepse, ne rradhė tė parė duhėt tė respektohėt vetėvetja, tė ruash kulturėn tėnde, tė arrish qėllimet dhe dėshirat, manej tė mėndosh pėr mikuptimin nė rrethinė (kuptohėt pa bėrė keq dhe pa qėllime negative ose demtuese). Egoizmi nė maximum ėshtė dėmtues gjithmonė, por edhe mungesa e egoizmit tek njė personi nuk ėshtė e mirė, thuajse diqka nuk ėshtė nė rregull me tė. Unė mendoja qė duhėt tė ekzistojė njė egoizėm nė gjdo aspekte dhe sfida tė jetės.
Egoizmi lindė shumė heret, thuajse nė fėmiri dhe mbaron kur tė vdesim.

Por kur e pėrdorim fjalėn EGOIST, i delė njė hije negative..

Temė shumė interesante..
BRAVO LiLxLaDy :-)


avatar
Erjona

Numri i postimeve : 30
Registration date : 20/09/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi