POEZI PĖR NĖNĖN

Shko poshtė

POEZI PĖR NĖNĖN

Mesazh  Kullerka prej Tue Jan 08, 2008 7:04 pm

Kur doli nga shtėpia
Mė pėrqafoi me mallė
M`tha ma bėn o bijė hallall
Se ndoshta s'mė shef tė gjallė.

E pashė si fshiu lotėt
Me cep tė shamisė
Sa shumė qajta prej mėrzisė
Kur mami doli prej shtėpisė.

Gjumi kur mė zė
Ėndrrat te mami mė qojnė
Fėmijtė qė mė rrethojnė
Dot nuk mė ngushėllojnė.
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PĖR NĖNĖN

Mesazh  Erjona prej Thu Sep 23, 2010 10:33 am

Pėr ty moj nėna ime...

Pėr ty nėnė, o nėna ime
pėr ty drita e jetės sime,
pėr ty po shkruaj sonte o nėnė,
ah ! Si i jetojė kėto momente qė kurr na ke lėnė.

C'mallė qė ndjej pėr ty o nėna ime,
mė mori malli tė tė kamė nė pėrqafime,
mė mori malli tė tė thėm tė dua,
mė mori malli... por ti s'i rrinė pa mua?!

Me muaj nėnė tani kanė kaluar,
akoma me fatin unė jamė e hidhėruar,
akoma s'mund tė pajtohėm me jetėn qė e kamė,
se ty o engjull mė nuk te kamė pranė.

Mė mungonė shumė nėnė tė tė them tė dua,
mė mungonė fjala jote kurr mė kėshilloje mua,
mė mungonė buzėqeshja jote tė me gjallėroj,
mė mungonė aroma, ( arom nėnė ) ah, sa shumė tė kėrkoj.

Por, kjo vdekje nėnė c'pati me ty?
erdhe e tė mori, pa nėne la fėmijė..

Tani je e lumtur sikur qė ishe nė botė,
dhe mua nga qielli...ndoshta m'i fshini kėta lotė.

Me pritė edhe mua se sė shpejti do tė vi,
nuk mundėm kėshtu tė duroj mė pa ty,
durova sa durova..por kaq e ka jeta,
edhe unė kamė njė vend atje tek varreza...
avatar
Erjona

Numri i postimeve : 30
Registration date : 20/09/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi