Ēfarė do tė thot informatika?

Shko poshtė

Ēfarė do tė thot informatika?

Mesazh  LiLxLaDy prej Sun Mar 09, 2008 3:36 am

Ēfarė do tė thotė infromatika?
Informatika ėshtė shkenca e cila meret me tė gjitha ēėshtjet e pėrpunimit tė vetvetishėm tė informacionit nepėrmjet pėrpunuesve elektronikė.

Vet termi informatikė ėshtė bashkimi i dy fjalėve tė gjuhės franceze "informatique" qė do tė thotė informacion apo tė dhėna,(informata) dhe "automatique" automatik,... qė u pėrdorė pėr herė tė parė nė vitin 1962 nga Philippe Dreyfus , pėr tė treguar drejtimin automatik aritmetikė tė informacionit.
Megjiathatė ka shumė pėrkufizime tė ndryshme se ēfarė pėrfshihet brenda termit informatikė.

"Informtika "ėshtė shkenca e cila meret me pėrpunimin automatikė tė informacioneve me kompjuter,... ku me pėrpunim nėnkuptohet, si pranimi i informacioneve nga pajisjet hyrėse dhe shėndrrimi i tyre nė sinjale ku bėhet pėrēimi i tyre nepėr linja komunikimi brenda kompjuterit me teknika tė ndryshme; si vendosja nė kujtesėn kompjuterike; pėrpunimi nga njėsia qėndrore njėsuese (procesori), me ndihmėn e programit kompjuterik tė pėrshtatshėm dhe nė fund shėndrrimi i sinjaleve nė informacione tė kuptueshme pėr shfrytėzuesin nga pajisjet dalėse.
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi