Sytė tė cilėt flasin mė shumė se gjuha,...

Shko poshtė

Sytė tė cilėt flasin mė shumė se gjuha,...

Mesazh  LiLxLaDy prej Wed Apr 09, 2008 11:45 pm

Sytė janė magjik, sytė janė pasqyrim i shpirtit, pasqyrė ku mund tė lexohėt gjėndja shpirtėrore dhe fizike e njėriut, por edhe pjesė e rėndėsishme e bukurisė sunny
Gėzimi dhe dėshprimi, entuziazmi dhe indiferenca, dashuria dhe urretja shprehen nė sytė tanė.
Goja mund tė heshtė, por sytė flasin ndonjėherė mė qartė, mė sinqerisht dhe mė bindshėm se cilat do fjalė a fjali e thėnė,...

Po pėr ju ēfarė nėnkuptojn sytė Question

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

syte qe flasin me shume se gjuha

Mesazh  te_doja prej Mon May 31, 2010 12:28 am

PO ,LILI ,syte jane magjik.Ne syte pasqyrohet shpirti.Syte jan pjese hyjnore e bukurise vizuele.Syte flasin.Syte shprehun butesine shpirtrore,melankolizmin.Ne syte vezullojne ngjyrat e ylberit.Ne syte skaliten ngjyrat e luleve.Syte qajne edhe ateher kur nuk derdhin lote.Syte shprehun lumturine edhe ateher kur kane lote.
Ne sy lexohet gezimi,pendimi,hidhrimi.lumturia e brengosja.Syte buzqeshin kur ne syte e te tjerve vrehet gezimi,buzqeshin kur shofin piktura te bukura,fusha me lule,kur shofin gurgullimen e ujit,buzqeshin kur shofin duke fluturuar Shqipen mbi shkrepat e maleve tona.Buzqeshin kur shofin femije te gezuar duke lozur.
Syte e humbin shkelqimin kur detyrohen te shofin gjera te shemtuara,brengosen kur shofin te rrezikuar folet e shqipeve,kur gurgullima e ujit te lumit harron tonalitetin autokton, kur gjethit te maleve tona ju humb freskia.
Syte lengojne per dashurine e humbure,per shkatrrimin e foles te dallandyshes,lengojne per syte e perlotur te pervujtur.Syte dashurojne,syte perjetojne ne shpirt ngjyrat e kalterta te reve,shkelqimin e yjeve,rrezet e henes.Syte pushojne kur shofin fytyra te bukure,qepalla te medha si gjethe pallme,vetulla te holla te cilat vijosin besnikrisht syte .Syte i jepin kuptim jetes,i jepin ngjyra bukurise,i jepin freski shpirtit,i jepin butesi zemres.
Syte e mije nuk do donin te shofin sy te perlotur,sy te skuqur nga loti,sy qe shprehin urrejtje,zhgenjim.Syte e mije do donin ta shofin lotin e gezimit ne syrin tend,shoqe e rrespektuar,studnete,kolege e punes,moter,nene.Do donin ti shofin ngjyrat e ylberit ne syrin tend,freskine e luleve ne syrin tend,shkelqimin e yjeve ne syrin tend,ngohtesin e diellit ne syrin tend,magjine e rrezeve te henes ne syrin tend.

te doja - pse_tedua

te_doja

Numri i postimeve : 12
Registration date : 13/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi