Zbulime interesante

Shko poshtė

Zbulime interesante

Mesazh  aLb-ReLaX prej Tue May 06, 2008 1:43 pm

Disa zbulime interesante tė Dr. Tariq Al Swaidan:

Tariq Al Swaidan ka zbuluar disa ajete (versete) nė Kur'anin e madhėrishėm se njė gjė ėshtė e barabart me tjetrėn p. sh. burrat janė tė barabartė me gratė. Edhepse kjo ka kuptim vetėm gramatikor, njė e dhėnė mahnitėse e fjalės burrė nė Kur'an ėshtė e pėrmendur 24 herė, dhe se 24 herė ėshtė pėrmendur fjala grua, kėshtuqė jo vetėm qė kjo frazė ėshtė e drejtė nga kuptimi gramatikor, por ėshtė edhe njė e vėrtetė
matematikore. P. sh. 24 = 24.
Nė bazė tė analizave tė mėtutjeshme tė ajeteve tė ndryshme, ai ka zbuluar se ka pėrputhshmėri nė tėrė Kur'anin, ku thuhet se njė gjė ėshtė e njejtė me tjetrėn. Shiko mė poshtė rezultatet mahnitėse tė fjalėve tė pėrmendura dhe numrin se sa herė ėshtė pėrmedur nė Kur'an nė gjuhėn arabe.
Dunja (njėri prej emrave pėr jetė )- 115 herė dhe fjala ahiret (jeta e amshueshme)- 115 herė
Melaike (Engjujt)- 88 herė, shejtani (Satani-)- 88 herė
Jetė- 145 herė, vdekje- 145 herė.
Dobi- 50 herė, korrupcion- 50 herė.
Njerėz- 50, tė dėrguar- 50 herė.
Iblisi -(mbreti, kryepari i shejtanėve) 11 herė, kėrkimi i mbrojtjes prej Iblisit- 11 herė.
Musibah (fatkeqėsi, kijamet)- 75 herė, falėnderim- 75 herė
Lėmoshė (sadaka)- 73 herė, kėnaqėsi 73- herė.
Njerėzit qė nuk janė tė udhėzuar- 17 herė, njerėzit e vdekur- 17 herė
Muslimanė- 41 herė, Xhihad- 41 herė
Ari (dukati)- 8 herė, jetė e lehtė 8 herė
Magji- 60 herė, fitne (ē' orientim, mashtrim)
Zekat (tatimi qė paguajnė muslimanėt pėr tė varfėrit)- 32, berekat (rritja e bagatisė)- 32 herė
Mendja- 49 herė, nuri (ndriēimi, drita)- 49 herė.
Gjuha- 25 herė, predikim- 25 herė.
Dėshirė- 8 herė, frikė- 8 herė.
Fjalimi publik- 18 herė, publikimi, reklamimi- 18 herė
Vėshtirėsi- 114 herė, durim- 114 herė.
Muhammed- 4 herė, sheriati (mėsimet e Muhammedit s. a. v. s)- 4 herė.
Burrė- 24 herė, grua- 24 herė.

Dhe, mahnitėse, a?! Shiko se sa herė paraqiten fjalėt e poshtėshėnuara:

Salat (falje, namaz)- 5 herė,
Muaj- 12 herė,
Ditė- 365 herė,
Deti- 32 herė, toka- 13 herė
Deti+ toka= 32+ 13= 45
Deti= 32/45*100=71.11111111%
Tokė= 13/ 45* 100= 28.88888889%
Deti +Toka= 100.00%
Shkenca bashkėkohore vonė e ka vėrtetuar se uji e mbulon 71. 111 % tė tokės dhe se toka mbetet 28. 889%.

A ėshtė kjo rastėsi?!
Pyetja ėshtė se kush ia mėsoi tė gjitha kėto tė dėrguarit Muhammed s. a. v. s.?! Menjėherė na vie pėrgjigja se All- llahu i Madhėrishėm ia mėsoi tė gjitha kėto. Por gjithashtu Kur'ani na i mėson tė gjitha kėto. Ju lutemi qė ta pėrcillni kėtė te tė gjithė shokėt tuaj dhe te muslimanėt qė i njihni.
Ajeti (verseti) 87 i sures (kapitullit) Al- Enbija LA ILAHE ILA ENTE SUBHANEKE INNI KUNTU MINNA DHALIMIN.

87. Ata do tė thonė: All- llahu! Thuaju: E pse nuk frikėsoheni pra? D. m. th. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Teje, Ti je i Madhėrishėm: me tė vėrtetė unėkam gabuar. (Tregimi i Dhenunit a. s.)
Gjatė kėtyre 60 sekondave, ndalu ēkado qė je duke bėrė dhe
shfrytėzoje kėtė rast pėr shpėrblimin e All- llahut. (Kjo ėshtė njė minutė). E tėra qė duhet bėrė ėshtė qė t'iu dėrgosh kėtė porosi te sa mė shumė njerėz qė i njeh.
avatar
aLb-ReLaX

Numri i postimeve : 17
Age : 30
Location : Prishtinė
Registration date : 25/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.relax-ks.ch

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi