Kuriozitet !!!!

Shko poshtė

Kuriozitet !!!!

Mesazh  aLb-ReLaX prej Tue May 06, 2008 1:46 pm


Ky skelet u zbulua nga disa arkeologė kėtyre ditėve, gjė e cila dėshmon pėr madhėsinė e njerėzve,tė cilėt kanė jetuar nė kohėt e mėparshme,e kėtė na e vėrteton Kur’ani Fisnik.
Dhe transmetohet nė njė hadith tė saktė,se profeti as.ka thėnė:”E ka krijuar All-llahu Ademin dhe gjatėsia e tij ka qenė 60 krahė dhe do tė vazhdojnė (njerėzit)duke u zvogėluar deri tani” * transmeton Buhari nga Ebu Hurejre (ra).
Si edhe Zoti e pėrshkroi pėr ne nė Kur’an trupin e njerzve tė popullit tėAdit,thotė All-llahu i Madhėruar:”Ndėrsa Adi ėshtė shkatėrruar me njė erė tė forte tė pakufijshme.Atė Ai e lėshoi kundėr tyre shtatė netė e tetė ditėrresht,kur i shihje njerėzit nė to tė rrėzuar si t ishin trupa hurmash tė zgavėruara.A e sheh ndonjerin prej tyre qė ka mbetur?!”(S.Hakkah:6,7,8 ).
Kanė thėnė dijetarėt:i ka pėrshkruar All-llahu me palmat e gjata sepse trupat e tyre kanė qenė tė gjatė dhe tė mėdhenj! Dhe nė Xhennet Zoti do t’i kthejė tė gjithė njerėzit qė do tė hyjnė nė tė(Xhennetin) sikur trupi i Ademit (as.) sepse profeti (as.) thotė :”Njerėzit qė do tė hyjnė nė Xhennet do tė jenė nė gjatėsinė e Ademit(as.) dhe nė moshėn e Isait(as.)”


__________________________________
Sqarim: Nuk do tė thotė se fotografia e paraqitur ėshtė trupi i Ademit(as.) sepse Muhamedi as. ka thėnė:”Zoti ka ndaluar Tokėn qė tė han trupin e profetėve”.
avatar
aLb-ReLaX

Numri i postimeve : 17
Age : 30
Location : Prishtinė
Registration date : 25/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.relax-ks.ch

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi