Disa pyetje!!

Shko poshtė

Disa pyetje!!

Mesazh  LiLxLaDy prej Sat Dec 15, 2007 11:59 pm

Disa pyetje pėr ata qė u pėlqen tė lodhin trurin pakėz, ku nė filozofi dallimi mes tė vėrtetės dhe tė jovėrtetės dhe tė veēuarit e tė saktės dhe gėnjeshtrės, nuk kanė ndonjė rėndėsi, sepse disa gjėrave sa do qė do i japėsh shpjegime edhe nuk i kupton dot!!

1).Ku qėndron kuptimi i jetės?
2) Kur do i humbėte kuptimi jetes?
3).Ēka ėshtė vuajtja nė jetėn e njeriut?
4).Njeriu lind i zgjuar apo bėhet mė vonė?
5).Ėshtė e vėrtet qė nuk dim se ēfarė kemi para se ta humbim,..por ėshtė gjithashtu e vėrtet qė nuk dim se ēfarė na mungonte para se ta kishim, si e shpjegoni kėtė?
6).Mė mirė njė fund i dėshpruar apo njė dėshprim pa fund?
7).Ēka ėshtė ndėrgjegjia pėr ju?
8).Pse na fascionojnė mendimet e mira?
Thuhet se me kalimin e kohės njeriu ndryshon, si e shpjegojmė kėtė dhe dhe nė ēfarė opcionesh ndryshon?
9).Ēka mendoni pėr ata njerėz qė mendojn se i din tė gjitha janė tė ditur apo janė tė prapambetur?
10).Sa mendoni se e njifni vetėn e juaj?

Ju mirėpres nė pėrgjigjie!!


Edituar pėr herė tė fundit nga LiLxLaDy nė Fri Jan 29, 2010 11:41 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje!!

Mesazh  LiLxLaDy prej Fri Jan 29, 2010 11:39 pm

Sonte kam vendosur qe te i'a fshij pluhurinė kėtyre pyetjeve, e cila ėshtė mbėshtjellurė nėn petkun e harresės Smile1).Ku qėndron kuptimi i jetės?
Kuptim i jetės qėndron tek aftėsia e njeriut pėr t'i krijuar kushte tė pėrshtatėshme vetės pėr tė mbijetuar nė kėtė botė "shumėngjyrėshe" ku ty tė jepet nė dorė "timoni i anijes" dhe ti je kapiteni i saj.

2) Kur do i humbėte kuptimi jetes?
Kuptimi i jetes do t'i humbiste vetem atehere kur mungon "liria" atehere kur mendja dhe shpirti vuajnė pas hekurave tė skllavėrimit prej paditurisė, atėherė kur njeriu do t'i hapte rrugėn demoralizimit apo edhe atėherė kur tė mungojė plotėsishtė bindja ndaj normave tė moralit.

3).Ēka ėshtė vuajtja nė jetėn e njeriut?
Vuajtja ėshtė pjesė e jetės sikurse fati dhe vdekja.
Nese nuk do te egzistonte vuajtja nuk do te kishte as gėzim pasi qė keto dy pėrvoja nė jetėn e njeriut "jetojne" nė proporcion tė njėra-tjetrės.

4).Njeriu lind i zgjuar apo bėhet mė vonė?
Zgjuarsia nuk ėshtė aftėsi e lindur, por ndikon tek rrethi dhe edukimi ku zhvillohet gjatė jetės, ku te dikush mė shumė dhe dikush mė pakė.

5).Ėshtė e vėrtet qė nuk dim se ēfarė kemi para se ta humbim,..por ėshtė gjithashtu e vėrtet qė nuk dim se ēfarė na mungonte para se ta kishim, si e shpjegoni kėtė?
Imagjino njė person i cili nuk sėmuret kurrė edhe nuk i'a di vlerėn shėndetit dhe kur sėmuret ai, shikon tek ai
gjallėrim jete dhe e vlerėson mė shumė shėndetin dhe ėshtė mė i motivuar pėr gjėrat qė i sjellin mė shumė dobi.

6).Mė mirė njė fund i dėshpruar apo njė dėshprim pa fund?
Mė mirė ėshtė tė rrėzohesh dhe kur tė rrėzohesh, ngritu mė i fort sesa kurrė, sesa tė jetosh i zvarritur nė jetė Smile

7).Ēka ėshtė ndėrgjegjia pėr ju?
Ndėrgjegjia ėshtė instanca me e lartė e psiqikės sonė.
Ndėrgjegjia si baba ka moralin dhe nėnė tė vėrtetėn.Nė fillim duhet tė fitosh moralin qė tė jepet nė familje dhe shoqėri, tė kėrkosh tė vėrtetėn nė mėnyrėn tėnde dhe nė fund nė qeninė tėnde lind pikėrishtė "Ndėrgjegjia"

Cool.Pse na fascionojnė mendimet e mira?
Mendimet e mira na fascionojnė, sepse etja e shpirtit tė njeriut shėrohet vetem nga fjalėt e mira kurse fjala e keqe nuk mund te shėrohet edhe me njė "kamion" barėra.

9).Thuhet se me kalimin e kohės njeriu ndryshon, si e shpjegojmė kėtė dhe dhe nė ēfarė opcionesh ndryshon?
Neriu mund tė ndryshoje me kalimin e kohės nė shumė opcione por nė thellėsit e vetės sė tij, fshihet i njejti personalitetė, ku mund ta krahasojm njekohėsisht sikur me njė pemė ku varet ujitėja dhe pėrkujdesi i saj.

10).Ēka mendoni pėr ata njerėz qė mendojn se i din tė gjitha janė tė ditur apo janė tė prapambetur?
Dituria nuk ka ndonjė kufij tė prerė sikurse edhe "marrėzia" prandaj kėta persona bėjn pjesė nė njėren nga kėto dy terme,....
Por pika kulminante e marrėsizė ėshtė kur ti nuk je ne dijeni te saj Smile

11).Sa mendoni se e njifni vetėn?
Po sa herė qė kaloj rastesisht para ndonje pasqyre e njoh vetėn direkt haha(shaka pakė).
Vetvetja mbetet ajo qė njoh mė sė miri nė kėtė botė, mendo se sa pak njoh gjithēka tjeter Smile
Dhe do e pėrmbyllja me kėtė,...
Nė njė mėnyrė, njohja e vetės eshte njė proces mesimi qė s'mbaronė,...Sepse sa mė shumė qė po e njoh vetėn, po e shoh se sa det i pa fund dhe i thelle jemi!!!

Lilly.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi