A firkėsoheni Vdekjse?

Shko poshtė

A firkėsoheni Vdekjse?

Mesazh  Kullerka prej Wed Jun 25, 2008 11:32 am

-Te dashur anetar desha te dij nga ju se sa e keni frik vdekjen.

-Un per po flas per veten time , vdekjes nuk i frigohem nuk kam frig nese me gjen vdekja si nje muslimane me njohuri dhe vepra qysh e kerkon islami, sepse edi qe eshte diqka e pashmangshme dhe skemi ku te ikim prej saj, zoti neve na ka caktu momentin e fundit se kur te ndėrrojm jete, keshtu qe nuk i frigohem , edhe smundemi me shmang vdekjen kurr dhe heret e avon ajo dote vjen, Vdekja mund t’ju vjen nė ēdo moment ,dhe vdekja nuk vjen simbas deshires tande por simbas deshires se allahut ,por zoti inshallah na shperblem me graden me te lart te xhenetit diten e gjykimit...Amin...

Thuhet nje fjal: Mos jeto me frikėn e vdekjes por vdis me gezimin qe ke jetuar..
[i]
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A firkėsoheni Vdekjse?

Mesazh  LiLxLaDy prej Tue Jul 01, 2008 10:37 pm

Citim nga Kullerka,....Te dashur anetar desha te dij nga ju se sa e keni frik vdekjen?

Vdekja ėshtė njėra ndėr preokupimet mė fundamentale tė ekzistencės njerėzore!
Ngase vdekja, qėndron vazhdimisht si njė shpatė mbi kokėn e ēdo gjėje njerėzore, individit,vlerave,shteteve,popujėve dhe vet qytetrimeve!
Ajo ėshtė treguesi mė i qart,...mė themelorė i faktit qė jemi robėr tėpa shpresė tė kėsaj bote kozmike!
Sot jetojm nė sipėrfaqen e saj, ndėrsa nesėr do banojmė nė brendėsin e saj.
"Koha i gėlltit gjithmone bijėt e vet" thoshin grekėt e lashtė.
Andaj, nė kohėt e lashta njeriu njėherė patė tentuar ta sfidoje kėtė faktė dhe dėshtoi,... madje
duke humbur edhe qetėsin dhe lumturin e jetės.

Qė nga atėhere, vetėm tani vonė zhvillimi i paparė i shkencave bioteknologjike ka marr guxim tė shtrojė pyetjen fillestare tė njeriut mbi mundėsin e "vdekjes sė vdekjes".
Qytetrimet dhe njerzit gjithmon janė pėrpjekur tė kuptojnė vdekjen,semantiken e saj,... dikush e ka shikuar nė tė tė keqėn absolute e dikush nė tė mirėn absolute.
Njeriu ėshtė qenje pėr tė vdekur thoshte "Sein Zum Tode" metafizicienti i fundit perendimor!
Kjo d.m.th qė as shkenca nuk ka arritur njė konkluzion definitivė pėr vdekjen.

Ndėrsa??...Nėse parashtohet pyetja ne baze te besimit religjioz atehere unė mendoj se ne duhet ta kemi frikė vdekjen.
Nuk kam shumė njohuri mbi kėtė qėshtje,....megjithat dua tė shtoj kėtė,...

Nga Kurani transmetohet se i Dėrguari i Allahut a.s. ka thenė: "Tė vdekurin e pėrcjellin tri gjėra: Familja e tij, pasuria e tij dhe veprat e tij. Dy kthehėn kurse njėra mbetet me tė. Kthehet familja dhe pasuria e tij, kurse me tė mbetėt vetėm vepra e tij".
D.m.th nėse tash tė parashtohen pyetjet.
Kush ėshtė Zoti i juaj?... Cila ėshtė feja e juaj?... Kush ėshtė i Dėrguari i juaj?
Tani ndoshta mund tė pėrgjigjemi shumė lehtė, por nė ditėn e gjykimit pėrgjigjėja e jonė do tė jetė vetėm sipas veprave tė tona,...

Nė bazė tė religjionit Islam,... individi nuk ėshtė vlera supreme.
Pėrkundrazi individi si koncept vlere nė Islam renditet ndėr nivelet mė tė ulėta tė piramidės vlerore tė shoqėrise!
Ky kuptim qėndron nė faktin se individi mysliman tė jetė nė funksion te Zotit apo bashkėsis fetare!
Edhe vetė fjala "Islam" e ka kuptimin e nėnshtrimit ndaj Zotit tė Madhėruar.

Andaj si do qė tė jetė sipas besimit Islam, ne duhet tė ja kemi frikėn vdekjes!

Me shumė respekt pėr tė gjithė Ju,... LiLxLaDy.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A firkėsoheni Vdekjse?

Mesazh  JiMiGj prej Sat Jul 05, 2008 3:21 pm

mire mire. si shtrige je a

JiMiGj

Numri i postimeve : 31
Age : 35
Registration date : 17/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.hasi4ever.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A firkėsoheni Vdekjse?

Mesazh  e vogla prej Thu Apr 01, 2010 10:10 pm

jo si friksoohem fare. No

e vogla

Numri i postimeve : 7
Age : 26
Location : shqiperi
Registration date : 30/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A firkėsoheni Vdekjse?

Mesazh  Erjona prej Mon Sep 20, 2010 7:54 pm

Doja tė thoja qė mė pėlqenė njė fjali "Vdekja ėshtė mė afėr se kemisha qė kemi nė trup". Nė kėtė grupmoshė qė jemi ne nė pėrgjithėsi, rrallėherė mendohėt pėr vdekjen sepse jemi akoma plot energji, plot deshirė pėr jetėn dhe plot kuriozitet pėr shumė gjėra. Nqs mendohėt pėr vdekjen, edhe ajo pak a shumė mendohėt nė idenė e kuriozitetit dhe thjesht si ide sikur bie ndesh me gjėrat qė njeriu nė kėtė moshė do tė shijoje e arrijė.

Unė personalisht nuk kamė frikė nga vdekja si akt me aq sa e njohim nga "eksperienca" e tė tjerėve. Ndoshta do kisha frikė nese do ta dija psh qė do vdisja nė menyrė tė dhimbshme (mbytje ose djegie?)... pastaj, kush e di nė kėtė botė se si ndihėsh kur vdes ashtu. Nga ana tjetėr, ti vdes dhe kush e di se si ndihėsh pas "dhimbjės"?

A ndien ndonjė gjė? Ti vdes, mbaron! Asnjė s'e konfirmon kėtė gjė.
Unė vetė besoj se ka dicka tjetėr pas vdekjes fizike. Me ate ide, frika mė e fortė tek une ėshtė qė tė mė ngelėn pishmane kundrejt gjėrave jo dhe aq tė mira qė mund t'i kem bėrė njerezvė tė tjerė (me ose pa dashje). Frikė nėse nuk do merrja dot faljėn e "brendshme" tė tyre...

avatar
Erjona

Numri i postimeve : 30
Registration date : 20/09/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A firkėsoheni Vdekjse?

Mesazh  shaban cakoli prej Sun Apr 28, 2013 6:46 pm

Normalisht,jeta eshte gjeja me e cmuar dhe duam te jetojme
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A firkėsoheni Vdekjse?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi