Gjuha shqipe, prejardhja dhe shkrimi i saj!

Shko poshtė

Gjuha shqipe, prejardhja dhe shkrimi i saj!

Mesazh  LiLxLaDy prej Fri Jul 11, 2008 12:37 am

Gjuha shqipe ėshtė njė ndėr gjuhėt mė tė vjetra,tė ballkanit. Ėshtė vazhdim i ilirishtės, i gjuhes sė popullit ilir,qė ka banuar nė njė truall tė gjerė,tė Ballkanit Perendimor (ku pėrfshihet dhe Shqipėria e sotme), te paktėn qė nga mijėvjecari i parė, i erės sonė! Nga ilirishtja ska dokumente tė shkruara, por vetėm fjalė qė shpjegohen me anė tė shqipes. Fiset ilire,ruajtėn zakonet dhe gjuhėn,edhe pas pushtimit romak te Ilirisė.

Mė vonė dhe shqiptarėt, ju qendruan sllavėve dhe turqėve.
Megjithate,nėn ndikimin e pushtuesve, kane hyrė nė gjuhėn tonė, mjaft fjal sllave,turke e latine. Por shqipja mundi tė ruajė te paprekur, pjesėn kryesore tė fjalorit dhe gramatikėn, e cila ėshtė themelore, pėr pėrcaktimin e njė gjuhe.
Dhe pse njė nga gjuhėt mė tė vjetra, shqipja ėshtė dokumentuar shumė vonė, me shkrim!!
Libri i parė shqip, ėshtė "Meshari" i Gjon Buzukut (1555), i cili ka pėrmbajtje fetare. Pikė referimi pėr studimin dhe zhvillimin e gjuhės shqipe deri ne ditet tona, kjo vepėr ėshtė shkruar ne dialektin e veriut dhe nuk ėshtė shumė larg gjuhės sė sotme. Qėndresa kundėr pushtuesve turq mori zhvillim te ri, sidomos nė pjesėn e dytė tė shek. XIX.
Kushtet politike dhe shoqėrore, sollėn nevojėn e bashkimit dhe luftes, pėr pavarėsi. Gjuha shihej si njė nga tiparet kryesore dalluese tė njė kombi, prandaj bėnė gjithēka pėr ta ngritur dhe pėr t'a vėnė, krahas gjuhėve tė tjera tė pėrparuara.
Nė 1879, u formua alfabeti i Shoqėrise sė Stambollit i pershtatshėm pėr shqipen, me te cilin u botuan dhe veprat e Naimit, Samiut, etj.
Ky alfabet,bazohej nė alfabetin latin dhe plotėsohej me disa shkronja, tė atij grek.

Nė 1908, Kongresi i Manastirit, miratoi alfabetin qė kemi sot. Rilindasit kane luajtur njė rol shumė tė madh, per normalizimin dhe drejtshkrimin e gjuhės shqipe. Nė gjithė veprimtarine e tyre, u pėrpoqen pėr njesimin sa mė tė madh tė gjuhės, bazuar nė afrimin e dialekteve. Veprėn e tyre e ēuan pėrpara patriotin shqiptar si Luigj Gurakuqi, Aleksander Xhuvani etj. etj.
Puna pėr njesimin e drejtshkrimit, ėshtė vėnė nė baza tė plota shkencore, pas ēlirimit. Rregullat pėr drejtshkrimin e gjuhės shqipe, ėe zbatojmė ne sot, janė miratuar nga Kongresi i Drejtshkrimit, nė nėntor 1972.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi