Europa nė "ethet" e krizės financiare

Shko poshtė

Europa nė "ethet" e krizės financiare

Mesazh  LiLxLaDy prej Sun Oct 19, 2008 7:49 pm

Holanda ka propozuar njė fond pėr shpėtimin e krizės financiare tė bankave tė ngjajshėm me planin amerikan tė miratuar nga Kongresi.

Disa besojnė se Evropa do tė jetė nė gjendje t’i bėjė ballė stuhisė financiare mė mirė se Shtetet e Bashkuara, megjithatė shumė njerėz thonė se ėshtė tepėr herėt tė parashikohet,...
Ministria gjermane e Financave ka rėnė dakord pėr tė miratuar njė paketė tė re shpėtimi pėr njė prej firmave mė tė madhe kreditore tė vendit, Hypo Real Estate.

Marrėveshja qė u arrit me bankat private ka njė vlerė prej 70 miliard dollarėsh, 40 pėr qind mė shumė sesa pėrpjekja e parė pėr tė shpėtuar firmėn, e cila u rrėzua ditėn e shtunė.

Ministri gjerman i Financave, Torsten Albig, u tha gazetarėve se taksapaguesit nuk do tė liheshin tė paguanin paratė pėr planin e shpėtimit.
"U vendos qė industria private financiare do tė sigurojė 15 miliard tė tjera, kurse Federata thotė se qėndron tek garancia pėr 35 miliard."

"Kjo ėshtė njė zgjidhje e mirė qė do tė ndihmojė Hypo Real Estate dhe nuk do t'i kushtojė taksapaguesve para tė tjera," tha ministri. Nė pėrpjekje pėr tė rivendosur besimin nė sistemin e trazuar bankar gjerman, qeveria njoftoi mė herėt garanci tė pakufizuara pėr tė gjitha kursimet nė llogaritė bankare private!!

Austria dhe Danimarka ndoqėn tė njėjtin shembull. Njė garanci tė ngjashme dha javėn e kaluar edhe qeveria irlandeze. Banka franceze, BNP Paribas, ka rėnė dakord tė blejė 75 pėr qind tė operacioneve nė Belgjikė dhe Luksemburg tė grupit financiar Fortis. Marrėveshja do tė krijojė njė prej bankave mė tė mėdha tė kontinentit.

Qeveritė e Belgjikės dhe Luksemburgut do tė marrin njė pjesė tė vogėl aksionesh nė BNP Paribas. Dega holandeze e kompanisė Fortis ėshtė shtetėzuar nga qeveria holandeze.

Qeveria islandeze, thotė se bankat mė tė mėdha tė vendit kanė rėnė dakord pėr masa qė kanė si qėllim tė stabilizojnė sistemin financiar, pasi njė serie bisedimesh mararatonė qė zgjatėn deri natėn vonė.

Bankat do tė shesin pjesė tė aseteve tė tyre tė jashtme dhe do tė sjellin para nė Islandė. Qeveria nga ana e saj do tė pėrpiqet qė tė bindė sindikatat e pensioneve qė tė riatdhesojnė njė pjesė tė aseteve tė tyre.

Ka shpresa qė plani i shpėtimit do tė ndalė rėnien e vlerės sė monedhės qė javėn e kaluar ra me njė tė pestėn kundrejt dollarit. Qė kur plani amerikan i shpėtimit u kalua tė premten, tregjet nė Azi kanė shėnuar njė rėnie tė thellė. Indeksi Nikkei nė bursėn e Tokjos ra gati 3 pėr qind dhe bursa nė Seul me gati 4 pėr qind. (Agjencitė)

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi