Kosovė, gėzuar 1 vjetorin ditėn e pavarėsisė.

Shko poshtė

Kosovė, gėzuar 1 vjetorin ditėn e pavarėsisė.

Mesazh  LiLxLaDy prej Mon Feb 16, 2009 9:54 pm

Mė 17 shkurt Kosova festonė 1 vjetorin e krijimit tė shtetit mė tė ri nė botė. Ėshtė njė ngjarje unikate.

Historia e shetit ton njė vjeqar fillon qė nga viti 1912 qė u kur u ndam nga shteti amė Shqipėria.
Qė nga ajo kohė edhe sakrificat dhe me vlerė gjaku edhe nuk munguan.
Me synimin pėr tė t’ia arritur kėsaj dite luftuan dhe dhanė jetėn patriotė tė ndryshėm shqiptarė tė pėrkushtuar; siē ishin, Azem Galica, Isuf dhe Bardhosh Gėrvalla, Kadri Zeka, Adem Jashari e shumė e shumė tė tjerė. Flijimi ėshtė aktė i paharrueshėm pėr tė gjithė ne,... Dhe i pashmangshėm pėr t’u fiksuar nė historinė tonė..

Ka kaluar plot njė vit nga shpallja e pavaresise se saj,... Kosova ėshtė njohur dhe ėshtė pjesėmarrėse si shtet i konfirmuar nėpėr veprimtaritė e institucioneve tė bashkėsisė shtetėrore ndėrkombėtare.
Krijuam institucionet, lidhjet shtetėrore e diplomatike me vendet mė demokratike tė botės, bėmė dhe miratuam Kushtetutėn, duke i vėnė themelin ligjor shtetit tonė. Krijuam simbolet e domosdoshme pėr njė shtet.

Pėr njė vit kohė edhe mund tė them se ėshtė arritur mjaftė, mirėpo kjo nuk do thot qė tė kėnaqemi me kėtė qė kemi,... duhet tė jemi tė vetdishėm dhe diplomatik pėr tė arritur edhe piedestalin e duhur dhe tė luftojm pėr mė shumė.

Familja ėshtė qeliza e kombit, fillimisht duhet tė kujdeseni pėr vetvetėn qė tė mund tė ndihmoni familjen,...edukoni dhe arsimoni fėmijėt qė tė mund te beni te shendoshe kombin!!

Dashuria pėr kombin dhe atdheun duhet tė jetė, jo njė ditė ose njė dekade, por tė jetė e pėrjetėshme.

Synimi dhe pėrkushtimi pėr bashkimin e Shqipėrise kurrė nuk do tė jetė i jashtkohės,...Kurrė i demoduar, dhe duhet tė mbillet nė ēdo zemėr shqipėtari derisa tė bėhet realitet!!


Tė gjithė shtetasėve tė Kosovės dhe shqiptarėve kudo qė gjinden,... Gėzuar Ditėn e Pavarėsisė!!

"Shqipėria etnike ėshtė gjaku qė nuk falet"

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi