8 Marsi Dita Ndėrkombėtare e gruas.

Shko poshtė

8 Marsi Dita Ndėrkombėtare e gruas.

Mesazh  LiLxLaDy prej Fri Mar 06, 2009 10:02 pm

8 Marsi Dita Ndėrkombėtare e gruas.


Tė drejtat e gruas nuk ishin gjithmonė tė priveligjuara me te drejtat e veta pėr egzistencė sikur edukimė, shkollim, punė dhe trashigimi.
Nė suazat ndėrkombėtare, gruaja tė drejtat e veta i arriti, qė nga marshimi i pėr rreth 15000 grave, qė u bė mė 8 mars tė vitit 1908 nė Nju Jork.
Qė nga ajo kohė tė drejtat e gruas identifikohen me tė drejtat e njeriut.
Sot gruaja ka njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimet dhe ndryshimet kulturore, politike nė shoqėri.

8 Marsi dita ndėrkombėtare e gruas te ne shqiptarėt njihet edhe sikur dita e nėnave.

Pasi qė ky forum vizitohet vetėm nga shqiptarėt dua edhe tė pėrqėdrohem posaqėrisht vetėm te nėnat shqiptare.

Nėna shqiptare ėshtė nėna mė e pamposhturė nė historin e njerėzimit,
Nėna shqiptare, jo pak herė nepėr epoka tė ndryshme u pėrball me ashpėrsitė e jetės.
Mbi tė rėndoi pesha e shekujve tė robėrisė dhe varfėrisė, pesha e kanunit dhe padrejtėsisė,loti dhe gjaku!!
Por, pėr asnjė ēast ajo nuk u nėnshtrua para sfidave tė shumta gjatė jetės, tė cilat asaj ju krijuan.
Dinjitetin dhe krenarinė e saj, asgjė nuk e mposhti.

Ma kalimin e kohės edhe nė shoqėrin shqipėtare, tashmė problemet gjinore janė vendosur nė njė perspektivė tė re institucionale dhe ligjore.
Dimensionet e lirisė janė zgjeruar, shoqėria ėshtė mė e vetėdijesuar pėr tė drejtat e grave dhe rolin qė ato duhet tė kenė nė shoqėri,.... Por nuk do thot qė ky proces ecėn edhe pa vėshtirėsi dhe kontradita.

Thuhet se pėr tu emancipuar njė vend njė shtetė duhet tė emancipohet gruaja!...

Gruaja ndikon drejtpėrdrejtė nė zhvillimin dhe pėrparimin e gjinis njerėzore sepse ajo ka kontakt, shum mė tė afėrt me fėmijėn, dhe fėmija ėshtė e ardhmja e kombit e njė shoqėrie tė shėndoshė.

Njė grua e emancipuar ėshtė sikur "njė rruzė perle e ēmuar"qė ka vlerė tė madhe.

Nje botė, pa nėna, pa motra pa gra, pa shoqe dhe mikesha edhe nuk mund tė imagjinohet,...
Andaj edhe ajo meriton edhe respekt, dashuri dhe kujdes ndaj saj!
Njė shoqėri pa dashurin dhe ndjenjat e gruas, ėshtė sikur njė lule e vyshur nė vazo, pa ujin dhe dheun qė i duhet asaj pėr tu rritur dhe lulėzuar lulet e saj.

Pra nėna ime e dashur dhe tė gjitha nėnave shqipėtare,...Gėzuar 8 Marsin nė ngrohėstinė familjare, mes njerėzve tė zemrės tėnde!!

Me shumė respekt,...

LiLxLaDy

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi