Mund tė jetė njė burrė, shok i ngushtė i njė gruaje?

Shko poshtė

Mund tė jetė njė burrė, shok i ngushtė i njė gruaje?

Mesazh  LiLxLaDy prej Mon Mar 23, 2009 10:08 pm

Marrė nga njė gazet shqiptare. e cila mė pėlqeu qė ta hapi sikur temė kėtu dhe tė diskutojm sė bashku!!

Njė nė tre burra ėndėrron qė ta ketė partnere shoqen e tij tė ngushtė, ndėrsa 50% e grave kanė miq tė ngushtė ish tė dashurit, ose ish burrat e dikurshėm .

Njė nga diskutimet e pėrhershme qė shpesh kthehet nė “mollė sherri” pėr ēiftet, ėshtė prania e njė tė treti nė relacion, por jo nė kuptimin e zakonshėm tė rrezikut. Gjithmonė dyshimi se mos shoku i ngushtė i njė femre, nuk ėshtė thjesht shok i ngushtė ose dyshimi se shoqja e ngushtė e njė mashkulli nuk ėshtė thjesht shoqe e ngushtė, shoqėron ēiftet. Ky i tretė ėshtė shumė i rrezikshėm dhe lidhja bėhet problematike, sidomos nėse ėshtė partneri ai qė ka njė femėr shoqe tė ngushtė. Por ēfarė ndodh pikėrisht?

“ I dashuri im ka njė shoqe shumė tė ngushtė, qė e ka njohur nė vendin e mėparshėm tė punės dhe me tė cilėn kalon mjaft kohė ēdo ditė. Ai thotė se e ka shoqe dhe se nuk duhet tė mėrzitem pėr shoqėrinė e tij me tė. Por unė nuk jam budallaqe qė ta besoj, ndėrsa ai kalon mjaft kohė me atė femėr, e cila pėr mė tepėr nuk mė pėlqen. Mund ta besoj burrin tim? Mund tė jetė ai thjesht shok me tė? Dhe a mund tė jetė e vėrtetė qė njė burrė dhe njė grua tė mund tė jenė thjesht miq?” Pyetja ėshtė e komplikuar, por ajo merr pėrgjigje. Ja se si i shpjegon lexueses sė saj nė “The Guardian”, Dr. Luisa Dillner nga Londra, e cila analizon kėtė ēėshtje. Ajo iu referohet statistikave.

Gjysma e lidhjeve romatike fillojnė si miqėsi!

Ajo pohon se shumė lidhje romantike fillojnė pikėrisht si miqėsi, mė shumė se gjysma e lidhjeve romantike rezultojnė tė kenė qenė nė fillim miqėsi. Nė shumė raste ky kalim i lidhjes nga miqėsi nė dashuri, rezulton tė ketė qenė i shtrirė nė kohė dhe pa ndonjė definicion fillestar, por thjesht duke vijuar komunikimin nė nivele mė tė afėrta, derisa zgjedhja si partner e secilit prej dy tė shoqėruarve tė jetė bėrė e pashmangshme.

Njė rezultat qė vjen nga njė faqe nė internet pėr gratė handbag.com, pohon se ėshtė e mundur lidhja platonike midis njė burri dhe njė gruaje. Rezultati i cili i tha “po” dashurisė platonike nga 83 pėr qind e femrave qė morėn pjesė nė tė, u nxorr nga njė votim i pėrgjithshėm i 1811 grave nė kėtė faqe.

Por, pavarėsisht se kjo shifėr tė bėn tė mendosh se ekziston mundėsia pėr tė pasur njė lidhje tė tillė nė masė midis burrave dhe grave nė moshat e rritura, analistja shpjegon disa anė tė tjera tė pohimeve. Ajo thotė se nė kėtė 83 pėrqindėsh qė i ka thėnė “po” lidhjes platonike midis dy sekseve, nuk ėshtė e vėrtetė se nuk ka pasur mė parė lidhje. Shumė nga votueset kanė miq tė ngushtė ish tė dashurit e dikurshėm, apo ish burrat nga tė cilėt janė divorcuar. Pra, kjo shoqėri e ngushtė dhe e parrezikshme, qė nuk dėmton partneren aktuale, ėshtė njė lidhje qė ėshtė konsumuar dikur nė nivelin e saj romatik dhe erotik. Si mund tė merret tani ky votim i nivelit prej 83 pėrqind tė grave?

Numri i atyre qė i kanė pasur ish tė dashur ose burra, miqtė e tyre mė tė mirė tė sotėm, ėshtė 50 pėrqind e grave.

Edhe diēka tjetėr: Njė nė tri gra, tenton sėrish tė ketė lidhje me ish-ėt e saj. Shpesh ajo i “provokon”, por pa pasur qėllim pėr tė rikthyer lidhjen. Kėshtu rezultojnė pėrgjigjet e grave qė kanė votuar.

Ēfarė mendojnė burrat?

Ndėrkohė njė tjetėr studim, i cili vė nė dukje sjelljen e burrave, pohon se atyre u pėlqen tė jenė tė tėrhequr nga shoqet e tyre, qė nuk i kanė tė dashura, por vetėm shoqe tė ngushta.

Madje sipas njė studimi qė iu ėshtė bėrė 1000 burrave nga disa shtete tė Amerikės, rezulton se tridhjetė pėrqind e tyre ėndėrrojnė ta kenė partnere shoqen e tyre tė ngushtė, pavarėsisht se nuk e shprehin dukshėm kėtė kėrkesė me sjelljen e tyre dhe rezervohen tė mos e pohojnė kurrė me fjalė. Por ata do tė donin qė ajo tė zinte tė paktėn njė herė pozicionin e njė partnereje.

Disa psikologė besojnė se pikėtakimi me seksin nė njė marrėdhėnie tė tillė, nuk funksionin , kėshtu qė prandaj ndodh kalimi i saj nė nivel krejt platonik. Fenomeni i tėrheqjes shkon deri nė kufijtė erotikė, por nuik i kalon ata. Por ka tė tjerė qė mendojnė se gjithmonė ka njė lloj flirti, edhe pse jo shumė tė dukshėm, midis miqve tė sekseve tė ndryshme. Ata pohojnė se gjatė gjithė kohės ka shenja tė tilla dhe, edhe pse ato mund tė duken se injorohen nga njėra ose nga tjetra palė, sėrish ekzistojnė, injorimi i kėtyre sinjaleve dhe shenjave bėhet pikėrisht pėr hatėr tė miqėsė.

Kur miqėsia ndodh?

Sa mė gjatė tė vijojė miqėsia, aq mė pranė metamorfozės sė tėrheqjes erotike ajo do tė shkojė. Njė studim i bėrė nė 120 studentė nė Universitetin Shtetėror tė Kalifornisė, nxorri se disa miqėsi fillojnė pikėrisht si tentativa pėr tė zgjedhur partnerin. Ndėrsa testimi i palės vazhdon, gjenden tek ai ose ajo shumė gjėra pozitive dhe tė pėrbashkėta. Por nuk gjendet tėrheqja pėr tė cilėn ishin afruar nė fakt palėt. Dhe mė pas e gjithė kjo kthehet nė njė miqėsi tė vėrtetė, pa eksploruar mė pėr erotizėm.

Kėshtu qė pyetjes, nėse duhet ta lejosh ose jo partnerin tė qėndrojė gjatė me miken e tij tė ngushtė, mund t’i pėrgjigjesh edhe pozitivisht. Mund tė ketė ndodhur qė burri ose partneri yt tė ketė kaluar fazėn e eksplorimit dhe ka ju ka zgjedhur pikėrisht ju si partnere dhe atė si shoqe tė ngushtė. Nė kėtė rast nuk ka rrezik.

Ju mund tė shikoni se nė cilėn prej kėtyre pozicioneve ėshtė burri ose partneri juaj dhe po ashtu mund tė shikoni se nė ē’pikė ėshtė shoqja e tij e ngushtė. Kjo ėshtė mundur, nėse ju i lejoni vetes tė mos e paragjykoni miqėsinė e tyre dhe tė jeni e pranishme pėr tė parė vetė se ēfarė relacioni kanė ata. Por nga ana tjetėr nuk ėshtė mirė qė ju duke u nisur nga paragjykimet tė arrini nė konkluzionine ndalimit ose tė reduktimit tė takimeve tė tyre, duke i vėnė alternativa absurde partnerit tuaj. Mė parė pėrpiquni tė shihni ēfarė dėshiron ai, ēfarė interesash ka, si dhe tė shikoni se ēfarė e mban nė miqėsi me femrėn, tė cilėn ju e gjykoni si njė rivale tė mundshme dhe pėr tė cilėn bashkėshorti ose partneri thotė se e ka vetėm shoqe tė ngushtė.


Cili eshte mendimi juaj?

Me respekt, LiLxLaDy.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mund tė jetė njė burrė, shok i ngushtė i njė gruaje?

Mesazh  LiLxLaDy prej Mon Mar 23, 2009 10:36 pm

Nga experienca ime personale them se njė mashkull me njė femer mund te mbaj thjesht miqesi?... Vetėm nėse midis tyre ka nje antipati fizike(d.m.th nuk tėrhiqen nga njėri - tjetri nga paraqitja) Smile
Por mund tė kenė shumė tė perbashketa nė tipare personale,kėshtu qė lind njė miqėsi midis tyre.

Kurse nėse ajo apo ai, i ka karakteristikat (duke pėrfshirė edhe pamjen fizike) qė pėrputhen me atė qė ti kėrkon prej atij apo asaj, atėhere do lindi dashuria prej kėsaj shoqėrie.
Dhe ėshtė shumė normale sepse shumė mė leht ėshtė ta dashurosh njė person qė e njeh nė shumė aspekte se sa njė tjetėr qė e takon dikund tjetėr Laughing

Pra, midis mashkullit dhe femrės mund tė ketė dashuri, adhurim, armiqesi, passion,…… Kurse MIQĖSI??.... Kurre Exclamation Laughing

Ky ėshtė mendimi im, nėse "ndonjėherė" do e ndryshoj mendimin nga ky konkludim i tanishėm , do ju shkruaj pėrsėri Smile

LiLxLaDy.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mund tė jetė njė burrė, shok i ngushtė i njė gruaje?

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:45 pm

NDOSHTA;POR SE BESOJ
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mund tė jetė njė burrė, shok i ngushtė i njė gruaje?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi