Shqipja tė mbanė shqiptar!!...(pjesa e parė).

Shko poshtė

Shqipja tė mbanė shqiptar!!...(pjesa e parė).

Mesazh  LiLxLaDy prej Thu May 21, 2009 4:47 pm

Shqipja tė mbanė shqiptar!

(shkruar nga Nezir Myrta).


Ėshtė paksa e dhėmbshme dhe ndoshta dikujt mund tė ia vret syrin e mendjes edhe vet zemren e shpirtin,
pse unė them kėshtu e shprehem paksa vrazhdė, por nga dhėmbja e vet shpirtit tim flas kėshtu, sepse mė dhėmb
ēėshtja e vllait tim kudo botės, qė asimilohet e tjetėrsohet pėr shkak tė kushteve ekzistenciale, jetės - por
duhet qendruar fortė dhe pėrderisa shqiptari i sotėm ka fuqi gjenetike, tė mėsojė mijėra gjuhė tė botės dhe tė
bėhet njė poliglot, njohės e disa gjuhėve - pse shqiptari ynė, anipse i asimiluar e flet gjuhė tjetėr zyrtarisht
e detyrimisht pėr shkaqe jetese - pse mos ta rimėsojė Shqipen tonė tė bukur - gjuhė time dhe tė tij, kur mund tė
shprehet se ka gjak shqiptari dhe me ndien veten shqiptar!

Nuk duhet njeriu i sotėm shqiptar, tė diktohet nga kushtet e jetės dhe politikat e kohės, kur mendon se nė damarė
tė tij rrjedhė gjak shqiptari - mos tė iritohet, as dėshprohet, as tė ketė as fijen e pesimizmit, pse shqioptarėt
nė Ballkan janė tė ndarė dhunshėm politikisht tė copėtuar dhe pse shqiptarėt sikur nuk kanė njė unitet tė duhur
si vllai me vllanė, as pse kemi kushte nėn nivel jetese, ndoshta e pandoshta shumė mė ultė jetojnė shumė shqiptarė
nė trojet e tyre - se sa shumė shqiptarė sot nė tretdheun botėror, as mos tė hezitojnė shqiptarėt qė sot nuk
flasin Shqipen e ndjehen shqiptarė - tė ofrojnė shpirtin e zemren kah atdheu i tyre i lashtė - anipse kanė edhe
mjerim tė skajshėm edhe disa lumturi e ekzistencė tė lumtur jasht trollit shqiptar, nė vende tė ndryshme tė botės!

Shqiptarėt nė Turqi shembull, dihet se ndjejnė gjakun e tyre shqiptar, dihet se janė shkrirė e asimiluar disa
gjenerata tona atje, po a ka mundėsi tė lidhemi me gjuhėn shqipe, tė ndjehemi realisht shqiptar dhe mos tė
humbasim ma shumė se sa kemi humbur... Nuk ėshtė turp as keqardhje, kur shqiptari me nėnshtetėsi tjetėr,
e kupton se duket e ndjehet i largėt nga gjuha e gjiu shqiptar - ta rikthejė vetveten nė njė kohė shumė tė
shkurtėr, pėrmes rimėsimit apo rinjohjes sė Shqipes! Mund tė thotė dikush: po ja qė rimėsova Shqipen, flas shqip,
mendoj shqip, jetoj shqip - por ēka matutje, kur unė me sa breza jetoj nė kėtė a atė vend tjetėr dhe jam adaptuar
e pėrkushtuar kėtij vendi, sepse e ndjej si vendin tim, apo thejshtė - e kam vendin tim, tė lindjes: Stamboll e
Kairo, Teheran e deri nė Pekin, Tripoli e deri nė Afrikė Jugore, Azi, Europė e Amerikė, Alaska e Australi e
Zelandė tė re - pothuaj nė gjithė botėn?
Mund tė thot shqiptari i sotėm i asimiluar nė gjuhė tjetėr - ēfarė pastaj...?

Po, sepse nėse ndjehesh shqiptar, kur takohesh me shqiptarė - fol shqip, shkruaj shqip, kėndo shqip, qesh shqip,
qaj shqip, dashuro shqip e vdis shqip shqiptar - mundėsisht nė trollin shqiptar!

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi