Shqipja tė mbanė shqiptar!!...(pjesa e dytė).

Shko poshtė

Shqipja tė mbanė shqiptar!!...(pjesa e dytė).

Mesazh  LiLxLaDy prej Thu May 21, 2009 4:50 pm

GJUHA SHQIPE TĖ MBANĖ SHQIPTAR!


Marrim shembull, koloninė shqiptare nė Turqi, por ky shembull le tė jetė shembull pėr gjithė shqiptarėt nė botė!


Ėshtė e tmerrshme, kur vllazėrit tanė flasin gjuhė tė huaj edhe me neve konkretisht! Kur sot kanė mundėsi tė
rimėsojnė Shqipen dhe tė kthehen nė gjiun e Shqipes!

Dikush mund tė pyet sot, pse shqiptarėt nė Turqi nuk mbajnė plisa tė bardhė... po shqiptarėt askund nė botė nuk
mbajnė plis tė bardhė, vetėm ndonjė rrallė dikund... pse a u dashka tash krejt kah janė shqiptarėt tė mbajnė plisa
tė bardhė?!

Kryesorja ėshtė se sa e mbajnė gjallė gjuhėn e flasin shqip, se pėr tjerat ėshtė lehtė...

Shqiptarėt nė Turqi, janė kolonia qė ndihet ma e dhimbshmja, ma e pėrsekutuara, ma e pa tė drejta ma themeloret,
sepse ka dy arsye:


1. U zbatua plani serv, i Qubrilloviqit, Grashaninit, Andriqit etj., qė me mjeshtri politike ta dėbojė krejt
popullaten shqiptare nga trojet e tyre, nė brėndėsi tė shtetit tė sotėm serv, nga Topliku e Abllaniku e deri tek
Nishi, duke zhvilluar shfarosje shqiptare nė emėr tė fesė, gjoja ata janė turq, ashtu sikur mendonin disa gjyshėr
tanė, kur i pyetnin - ēka je: turk elhamdylilah turk je a - ik nė Turqi dhe sot trevat ma tė bukura tė Servisė,
janė serv, qė ishin krejt treva shqiptare, deri nė luftėrat nė Toplik e Abllanik (1874-76), Nishi (Naissa),
Krushevci (Dardha), Pozharevci (Zharra), Kurshumlia (Gurshumi), Leskovci (Leskoviku), Morava (Marga), Kopaoniku
(Kreshtabardha) etj... qė krejt territori i sotėm serv ishte territor shqiptar, me popullėsi tė pastėr dardhane,
qė flisnin shqip (skypas). Kur thoshte shqiptari atje: A folim skypas? Atė vetėm vdekja, se nuk nėnshtrohej pėr tė
gjallė!

2. Vetmohimi i kombėsisė shqiptare, nga vet shqiptarėt e kohės, qė fenė e mbanin si komb, sepse sikur tė thoshin
e deklaroheshin tė gjithė shqiptarėt e atėherėshėm SHQIPTAR, e jo turkelhamdylilah, sot do tė ishin aty dhe jo tė
shpėrngulur dhunėshėm deri nė vitet 50-ta tė shek. 20., duke mohuar atdheun e tyre, pėr shkak tė fesė, qė iu
konvenoi shtetit serv e ish-jugosllav, duke u shfarosur me dhunė mbi 350 mijė shqiptarė tė atėhershėm, qė sot
mund tė ishim mbi 10 milion vetėm jasht Shqipėrisė politike - vetėm nė territorin e sotėm Servi - Kosovė!

Sot sipas statistikave, vetėm nė Stamboll ka mbi 5 milion shqiptarė, qė dhunshėm nga politika turke,
u regjistruan atje si turq dhe sot pas disa gjeneratave, as qė flasin shqip, por turqisht dhe disa vetėm e
njohin vetveten si shqiptarė dhe shumė kanė poste mė tė larta nė ministritė turke, deri tek ato shtetėrore,
si pėrsona tė fuqishėm politik. Por, kur shumica u asimiluan me hatėr e me zor, deri nė shkretėtirat e Anadollit
e gjetiu Turqisė... mund tė themi se sot ka pak shqiptarė atje, si koloni, anipse sot janė themeluar disa shoqata
shqiptare, qė ndihen shpirtėrisht shqiptarė, por flasin gjuhėn turke!

Sa do tė ishte mrekullia vet, sikur tė ktheheshin tė gjithė ata pasardhės tė shqiptarėve tė hershėm tė shpėrngulur
atje - tė ktheheshin nė trojet e tyre, bile nė Kosovė sot!

Kolonitė shqiptare nė Turqi e Greqi, janė ma tė dhimbshmet, pa asnjė tė drejtė themelore shqiptare!

Sot, ka edhe asi shqiptarėsh bashibuzukėsh pikėrisht nga trevat tona shqiptare, qė fenė e qesin para kombit,
thuase Zoti nuk ia paska dhėnė njeriut sėpari: mendjen, gjuhėn, tė folurit, e pastaj besimin!

Autori i tekstit origjinal Nezir Myrta.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi