Grimi i pėrshtatur pėr Zeshkanen.

Shko poshtė

Grimi i pėrshtatur pėr Zeshkanen.

Mesazh  LiLxLaDy prej Sat Jul 04, 2009 9:16 pm

Shkėlqimi i sedeftė dhe ngjyrat e pemėve janė tė preferuara pėr grim. Ky stil u pėrshtatet tė gjithave, sepse pėrcjell ngjyrėn e tenit dhe tė flokėve. Nė vazhdim tė kėtij teksti do t'ju ndihmojmė qė tė zgjedhni atė qė mė sė miri ju pėrshtatet dhe do t'ju shpjegojmė tė gjitha veprimet e zbukurimit - hap pas hapi.
Zeshkania: Nxirreni nė pah fytyrėn

Lulet dhe pemėt
Ngjyrat lulevathi, vishnje dhe ciklamini... janė mijėra nuanca tė ngjyrės sė trėndafiltė, tė cilat mund tė pėrdoren gjatė kėsaj stine. Ngjyrat e buta u pėrshtaten edhe biondinave qė kanė ten tė shkėlqyeshėm, por edhe atyre qė kanė flokė ngjyrė gėshtenje.

Dozojeni ngjyrėn
Nuk ėshtė lehtė tė kapėsh sasinė e vėrtetė tė prodhimeve. Nė qoftė se shfrytėzoni tė kuqtė nė formė pluhuri, para se me brushė tė kaloni mbi fytyrė, fryjini majat e brushės.
Si tė zgjedhni
Flokėt tė zezė nuk e formėsojnė pėrherė fytyrėn me ngjyra tė ngrohta. Me rastin e zgjedhjes sė bazės sė lėngėt, hijesimit dhe tė kuqtė le t'ju ndihmojė rregulla nė vijim: nė qoftė se lėkurėn e keni krejtėsisht tė shkėlqyeshme, zgjidhni nuanca tė ftohta ngjyrė tė trandafiltė, nė qoftė se ju ėshtė ėshtė pak e verdhė, mė mirė do t'i pėrshtatet ngjyra pjeshke, ndėrsa ngjyrat e errta i pėrshtaten tenit ngjyrė tė artė. Tė kuqtė e trėndafiltė ėshtė i nevojshėm tė qitet me kujdes. Qitni grimin pėrherė nė dritė natyrore (drita e neonit nuk e tregon ngjyrėn e vėrtetė), qitni ngapak prodhime dhe gradualisht shtojeni sasinė. Po nė qoftė se e teproni? Pėrmirėsojeni gabimin me pudėr. Mbajeni mend se tė kuqtė e errėt "banon" nė fytyrėn e rrumbullakėt, ndėrsa tė kuqtė e shkėlqyeshėm dhe tė vizėllueshėm zbusin vijat e fytyrės.

Buzė tė flakta
Nė qoftė se keni ten tė errėt natyror, kursejeni kohėn dhe mundin: mos pėrdorni karmin ngjyrė tė butė tė trėndafiltė, i cili nuk do tė duket, mė mirė ju pėrshtatet ngjyra ciklamini apo lule vathi. Nė qoftė se dėshironi qė buzėt t'ju duken mė tė plota, qitni shkėlqim, nė qoftė se keni buzė tė formėsuara mirė, shfrytėzojeni shkėlqimin mesatar.Pėr sy
Nė qoftė se shfrytėzoni hijesim tė trėndafiltė pėr sy, mjafton qė nė buzė tė qitni vetėm shkėlqim, por vetėm pasi t'i keni vizatuar me lapsin qė ka ngjyrėn e tenit tuaj. Hijesimet e trėndafilta mund t'i pėrzieni me ngjyra tė tjera dhe nė atė mėnyrė tė fitoni ngjyrėn tuaj speciale. E bronzta dhe e arta u pėrshtaten atyre qė kanė ten dhe lėkurė tė rrezitur, derisa ngjyra e mullagės dhe ngjyra vjollce mė mirė u pėrshtaten femrave qė kanė ten tė verdhė.

Harmonizojini
Kundėr njollave dhe pėr fiksimin e ngjyrave, mbi faqe kalojeni pudrėn nė formė pluhuri, pėrdoreni brushėn e gjerė me formė tė rrumbullakėt.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi