Edhe Gjermania fillon dėbimin e emigrantėve shqiptar!!

Shko poshtė

Edhe Gjermania fillon dėbimin e emigrantėve shqiptar!!

Mesazh  LiLxLaDy prej Wed Jul 08, 2009 1:15 am

Tė nderuar lexues.

Rastėsisht lexova nė njė gazetė ku thuhet se Gjermania dhe Kosova nė vjeshtė do nėnshkruajnė marrėveshje pėr riatdhesim tė emigrantėve kosovarė. Ende nuk dihet numri i saktė i atyre qė do tė kthehen!!
Fjala ėshtė pėr kthimin e tė gjithė atyre qė kanė rėnė nė kundėrshtim me ligjet gjermane!

Marrėveshja e tillė pėr kėthim tė shtetasėve tė Kosovės nga shteti gjerman, pritet tė nėnshkruhet nė vjeshtė tė kėtij viti, ndėrmjet autoriteteve pėrkatėse tė Prishtinės dhe Berlinit!!
Kurse zbatimi i saj kėrkon kohė, ngase shteti i Kosovės ka procedura tė tjera tė ratifikimit nga ato tė shtetit gjerman, thotė ky zyrtar pėr gazetėn Express.
Ndėrkohė, tash pėr tash, krejt ēfarė dihet ėshtė se shteti gjerman, duket tė jetė i vendosur pėr tė kthyer njė numėr tė kosovarėve nė atdheun e tyre!!

Temė shumė preokopuese andaj edhe ju ftoj tė gjithė juve qė tė merni pjėsė dhe tė derdhėni mendimet e juaja nė lidhje me temėn!!
Tė riatdhesohen qindra, mijėra refugjatėve nė njė shtetė me njė ekonomi tė pa zhvilluar sikur Kosova, unė e kuptoj sikur lajm mjaftė shqetėsues edhe pėr qeverinė Kosovare!!

Se sa do jetė e gatėshme qeveria Kosovare ti pranoj dhe ti ndihmoj ketė pjesė tė popullėsis ėshtė vetėm njė enigmė"??
Apo do lihen nė mėshirėn e Zotit dhe mundėsive tė tyre???

Njė gjė edhe nuk duhet harruar kurrė, qė kjo pjesė e emigrantėve pėr tė cilėt e kemi fjalėn, janė po ata qė kan ikur nė kohė e regjimit serb nė Kosovė!!
Ku jeta nė Gjermani, pėr arsye tė ndryshme edhe nuk ju ka ofruar maksimumin e njė jete tė kėnaqur dhe papritur edhe janė gjendur nė situata tė palakmuara si kriminaliteti,( nuk e them se ėshtė veprim i mirė por nuk i dihet jeta tė detyron, arsyet mund tė jenė tė ndryshme, ndoshta nė Kosovė ka pasur familjen nė skamje dhe thuhet se dy duar pėr njė kokė janė, ku edhe ka momente qė nuk mendohet thelle).
Dhe gjithashtu nuk duhet mohuar se Kosova ne kohėn e regjimit serb ka mbijetuar nga mėrgimtarėt Smile dhe jeton akoma Smile

Andaj edhe mirėkuptim!!

Me shumė respekt, LiLi.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi