Ēka ėshtė Pesimizmi, Optimizmi dhe Personalizmi??

Shko poshtė

Ēka ėshtė Pesimizmi, Optimizmi dhe Personalizmi??

Mesazh  LiLxLaDy prej Tue Sep 01, 2009 10:54 pm

Ēka ėshtė Pesimizmi?

Jo tė gjithė njerėzit e shohin tė ardhmen dhe jeten nė tė njejten mėnyrė!!...

Ekzistojnė p.sh, pėrsona qė kanė tendencė tė shohin jeten me ankth dhe shqetėsim,duke u pėrqendruar mė shumė tė veshtiresitė qė ndeshin gjatė dites,mė shumė se sa tė gezimet qė duhet tė shijohen dhe sukseset e arritura.
Anasjelltas ka njerėz qė marrin jeten me qetėsi dhe entuziasem dhe dinė tė pėrballojnė vėshtirėsitė me shpirt "luftarak" si qaste rritje dhe mundėsie dhe jo si pengesa tė pakalueshme.
Kėta te fundit nė veqanti, dinė tė jenė kostant, tė ndjekin objektivat, pavarėsisht nga pengesat qė hasin ose nga gabimet qė bejnė,dhe udhehiqen mė shumė nga shpresa pėr sukses se sa nga frika e falimentimit!!
Zakonisht personat e parė quhen Pesimistė ndersa te fundit Optimiste.
Studime tė ndryshme kan vėnė nė dukje se pesimistet dorėzohen mė shpejt para veshtirėsive, kan mė pak sukses nė punė,bien nė depresion mė shpejt,dhe sėmurėn mė shpejt.
Sipas Martin Seligman, i cili i ka dedikuar shumė kohė studimit tė ketyre qeshtjeve,nė mėnyren se si gjithkush shikon jeten ka dy elemente : nga njėra anė ndjesia qe ngjarjet mund tė kontrollohen,
nga ana tjeter eshtė shpjegimi qė i japim atyre qė na ndodhin.
Nė kėtė mėnyrė njerėzit qė jetojnė si tė paaftė,ose personat qė janė tė bindur se qfarėdo qė tė bėjnė nuk do tė arrijnė atė qė duan, janė mė me shumė probabilitet me pesimistė se personat qė nė tė kundertė, kanė besim se mund tė modifikojne rrėthanat dhe ngjarjet nė mėnyrė qė tė arrijnė objektivat dhe sukseset e paramenduara.
Megjithatė, ndjesia e tė ndjerit si i paafte ose jo pėr tė kontrolluar atė se qka na ndodhė, nuk del nga hiqi,por ndertohet me anė te menyrės qe secili i shpjegon vetes ngjarjet negative apo pozitive me tė cilat ka tė bėjė nė jetė.
Seligman, i permbahet tezes sipas tė ciles,qdo njeri ka njė stil sqarues,d.m.th njė mėnyrė tė veten pėr tė interpretuar arsyet e ngjarjeve.kjo mėnyrė,sipas tij, vjen nga njė vizion qė njeriu ka pėr vendin e vetė ne botė, apo per veten e vetė si njeri i aftė dhe me merita apo i paaftė dhe i pavlerė.
Nė rastin e parė do tė kishim njė optimist, nė te dytin nje pesimist.


Edituar pėr herė tė fundit nga LiLxLaDy nė Wed Sep 02, 2009 6:28 pm, edituar 3 herė gjithsej

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ēka ėshtė Optimizmi?

Mesazh  LiLxLaDy prej Tue Sep 01, 2009 11:10 pm

Ēka ėshtė Optimizmi?


Optimistet janė ata te cilet kanė rendiment mė tė lartė nė studime,nė punė dhe nė sport.Gjithashtu,mė sa duket optimistet janė mė tė aftė nė testet pėr aftesitė dhe janė mė tė zgjedhur sesa pesimistet nė pozicione politike ose drejtuese.Personat optimistė gjithashtu gėzojnė shendet shume tė mirė,mesa ėshtė vėnė re sistemi i tyre imunitar ėshtė mė efikas prandaj sėmuren mė pak, plaken mė mirė,sepse nuk paraqesin semundjet e moshes sė thyer dhe jetojnė rrjedhimisht mė shumė.Nga tė gjitha kėto duket sikur ėshtė mė mirė tė jesh optimist,pėr prezencen e avantazheve qė sjellė.
Pse athua shume njerez jane pesimiste?...Dhe akoma mė teper:
Optimistet kanė besim se mund tė modifikojnė rrėthanat dhe ngjarjet nė mėnyrė qė tė arrijnė objektivat dhe sukseset e paramenduara.
Megjithatė, ndjesia e tė ndjerit i paaftė ose jo pėr tė kontrolluar atė qka na ndodhė, nuk del nga hiqi,por ndertohet me anė tė mėnyres qe secili i shpjegon vetes ngjarjet negative apo pozitive me tė cilat ka tė bėjė nė jetė.
Stili sqarues ka tre dimensione tė rėndesishme:
Qendrueshmeria,
Thellesia dhe Personalizimi
Qendrueshmeria pėrfshin kohen dhe mėnyrėn pėr tė shpjeguar ngjarjet sipas tė ciles shkaqet e suksesit ose deshtimit zgjasin nė kohė dhe nuk janė tė ndryshueshme.
Thellesia ka tė bėjė me hapėsiren,shpjegimi e njė ngjarjeje nė mėnyrė specifike.
Personat optimistė dinė tė japin shpjegime specifike,megjithė se mund tė bėhėn tė paaftė pėr fushen ku deshtojnė,dinė tė jenė aktivė nė aspektet e tjera tė jetes.


Edituar pėr herė tė fundit nga LiLxLaDy nė Wed Sep 02, 2009 10:13 am, edituar 1 herė gjithsej

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ēka ėshtė Personalizmi?

Mesazh  LiLxLaDy prej Tue Sep 01, 2009 11:11 pm

Ēka ėshtė Personalizimi?

Nga ana negative, nė kėtė rast,kur pėsojnė njė zhgenjim,mund tė akuzojmė veten ose faktorė tė jashtem qė kane ndikuar.
Personat qė akuzojnė veten kur deshtojnė, kanė nje rėnie tė vetėvlerėsimit mendojnė se janė pavlerė,pa talent dhe tė pakendshme;mė shumė lehtėsi bien nė pesimizem.Anasjelltas personat qė u japin ngjarjeve negative shpjegim duke perfshirė faktorė tė jashtem mjafton tė kenė koshencen e pergjegjesive tė veta, nuk humbasin vetėvlerėsimin dhe janė mė optimistė.
Nese qendrueshmėria dhe thellėsia kanė tė bėjnė me ēfarė bėhėt, personalizimi ka tė bėjė me atė se si ajo qė bėhėt perceptohet.
Duke u nisur nga kjo optimizmi dhe pesimizmi janė tė shpjegueshme me menyren e interpretimit tė ngjarjeve; optimistėt i interpretojnė deshtimet si tė rastėsishme,tė ralla dhe tė panjohura pėr veten ndėrsa sukseset si personale,dmth falė aftesive tė tyre,tė pergjithshme dhe tė qendrueshme.
Prandaj Optimistė apo Pesimistė nuk lind por bėhėsh.Optimizmi mund tė "mėsohet",prandaj dhe pesimistet mund tė shpresojnė qė mund tė kthehen nė optimistė,duke mėsuar disa gjėra.Kjo lidhet mė aftėsi qė i lejojne pėrsonit tė kalojė nga njė stil sqarues pesimist nė njė optimist nepėrmjet dialogut me veten,kur duhet tė pėrballojė njė dėshtim.
Si bėhėt e mundur kjo?
Ka shumė strategji qė mund tė pėrdoren.Nė fillim i duhet pranuar vetes qė po pėrdor mėnyrė pesimiste pėr tė spjeguar njė ngjarje negative.Pasi njeriu bėhėt koshent pėr kėtė mund tė pėrdorė dy menyra pėr tė kuruar besimin ose spjegimin pesimist.
E para ėshtė e thjeshtė:Duhet tė pėrqendrojė vėmendjen nė mendime tė ndryshme nga ato tė lidhura me besimin e vetė,duke kėrkuar tė ndėrpresė mendimet negative.Mund psh,sa here qė ka mendime pesimiste,tė imagjinoje njė STOP tė kuq qė kundėrshton mendimet negative.
Sė dyti;
Megjithėse rrugė mė e gjatė dhe mė e vėshtirė,por mė efikase ėshtė ajo qė tė tė kėrkoj tė vėjė nė diskutim besimin e vetė pesimist.Nė kėtė rast,e para gjė qė duhet bėrė ėshtė mbajtja distance e besimit,duke e klasifikuar thjesht si "mendim" dmth si pohim qė mund tė jetė i vėrtetė ose jo.
P.sh; Nese dikush mendon qė s'ėshtė i aftė pėr njė punė tė caktuar,s'ėshtė e thėnė qė kjo ėshtė e vertetė.Ndaj duhet distancuar nga ky mėndim dhe mė pas ky tė vihet nė diskutim ėshtė apo jo i vėrtėtė.
Metodat mė tė mira pėr ketė munden tė rėnditen kėshtu;
1.Duke mbledhur prova pėr bazen e kėtij mendimi ose pėr tė kundėrten.
2.Duke mbledhur shpjegime alternative.
P.sh; Njė dėshtim mund tė shpjegohet nė shumė mėnyra tė tjera,dhe jo mė patjeter me paaftėsi,apo me atė qė na ėshtė fiksuar.
3.Duke evituar tė mbjellėsh katastrofen si mendim.
Edhe sikur tė vėmė re qė faktet nuk janė gjithnjė nė anėn tonė ėshtė gjithnjė mirė tė mos pėrgjithėsojmė dhe tė izolojmė njė "fiksim" vetem nė atė rast.
4.Tė mėsojmė nga gabimet.
Njeriu mėsohet nga gabimet e veta dhe kjo ėshtė e rėndėsishme tė mėsohet nga eksperienca dhe tė vihen nė perdorim gabimet si sugjerime qė mund tė na ndihmojnė nė permiresimin e sjelljes tonė nė tė ardhmen.
Gjykimi i vetėvetes dėrgon nė ankth , ku mė vonė sjellė edhe tek destabilizimi i njeriut nė tė ardhmen.
Njeriu nuk bėhėt i tillė me kėndė rrinė , por vetem qka meson , lexon dhe nė jeten e tij ka njė pikė tė qėllimit dhe asaj duhet ti pėrmbahet, pra tė jetė optimist se qdo fund e ka njė fillim dhe qdo fillim e ka njė fund.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēka ėshtė Pesimizmi, Optimizmi dhe Personalizmi??

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi