Ēka ėshtė Falja??

Shko poshtė

Ēka ėshtė Falja??

Mesazh  LiLxLaDy prej Tue Sep 01, 2009 11:19 pm

Ēka ėshtė Falja?

Jankelevitch mendon se falja duhet tė ndodhė gjithmonė midis dy vetėsh : ai qė kėrkon falje dhe ai qė jep falje. Sepse, pėr tė, pa njė bashkėbisedues pėrballė, nuk mund tė ketė falje. Falja do tė ishte atėherė njė koncept abstrakt. Dhe ai madje mendon se falja ėshtė praktikisht e pamundur sepse nė qastin kur xhelati i kėrkon falje viktimės, xhelati nuk ėshtė ai qė ka kryer aktin kundėr viktimės, por dikush tjetėr, qė mendon ndryshe. Pra xhelati ka ndryshuar, nuk ėshtė i njėjti njeri. Por, mendon ai, pėr qė tė ketė njė "gjoja" falje, duhet qė xhelati t'ia kėrkojė atė viktimės. E nqs viktima nuk ndodhet aty (psh ėshtė vrarė) atėherė asnjė nuk ka tė drejtė pėr tė dhėnė falje nė vend tė saj. Falja mbetet e pakryer.
Friedrich Schiller ka thėnė:" Fitorja mė hyjnore ėshtė falja".
Tė falėsh don tė thotė tė fitosh luftėn me veten,luftėn e :"Sy pėr sy,dhėmb pėr dhėmb".Njė thėnie tjetėr shkon:" E njerėzishme ėshtė tė gabosh,por hyjnore tė falish".Ka njė studim tė mirė mbi kėtė problem,studim i njė psikologu gjerman Reinhard Tausch i cili ėshtė marrur njė kohė tė gjatė me keto studime rrethė faljes, ai ne te shumten e rasteve e ka verejtur se falja nganjehere nuk behet edhe totale por vetem, e pjeserishme.Nė anketėn tė cilėn ai ka bė janė thirrur 200 persona nga tė cilėt 130 kanė refuzuar tė anketohen me pretekstin se anketa ėshtė tepėr e rėndė.Nė ketė anket kishte pytejet rrethė faljes nė menyra tė ndryshme filluar qė nga ajo mė e thjeshta dhe deri tek mė e rėnda.
Tė falesh do tė thotė tė jesh mirė me veten tende.
I fortė ėshtė ai qe fal dhe e ruan fjalen e dhenė.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi