Jeta dhe Shoqėria.

Shko poshtė

Jeta dhe Shoqėria.

Mesazh  LiLxLaDy prej Sat Sep 05, 2009 1:06 pm

Ēfarė ėshtė jeta dhe sjellja nė shoqėri?...

Shumė filozof dhe psikologė kanė thėn se "Jeta ėshtė gjėja mė e shtrenjėt dhe mė e bukur pėr njeriun".
Andaj angazhojeni atė,... Nė tė gjitha pikpamjet specifike tė pėrbėra, shpirtėrore, materiale, ekonomike, sociale, shoqėrore,politike, kulturore, shkencore, historike etj, etj,...

Pėr tė qenė i gjithanshėm duhet shfrytėzuar rastet e duhura,...(njė herė vjen vera nga dera, kėshtu ėshtė edhe jeta), dita e mirė shihet nė mėngjes, kurse nusja e mirė shihet pas njė viti Smile
Mos tė jemi kokė fort e as kokė bosh, mos tė jemi as i pari e as i fundit, ruajeni mendjen dhe shėndetin,... Miku i mirė njihet nė ditėt e vėshtira, mos fol shumė dhe as pakė, fjala e mirė kthen plumbin mbrapsht,...
Dashurin afrojeni me zemėr dhe gjithnjė me buzqeshje dhe ngrohtėsi,...
Sepse pa dashurin dhe buzqeshjen nuk tė duhet jeta,... Mė mirė njė fjalė e mirė sesa njėqind trimėri.
Nga tė shkoni ndėrtoni nga njė shtėpi me miqėsi, mos bėni dikend mė tė madhe se vetėn (sepse ta merė bukėn nga furra),...
Me pasurin tėnde mos e shpėrble gjithė kend (se tė vran e mira e jote).
Punėn e sotit mos e leni pėr nesėr, gjithashtu kėrko ndihmen e Zotit, kėrko fatin dhe kape ēastin, mėsoni prej gjėrave tė kėqija duke u ruajtur nga ato!...

Pėr ta pasur pranė veti njeriun e shpirtit, kushtojeni kohėn dhe komunikimin me tė, sepse FJALĖT janė natyrisht " droga" mė e fort me tė cilėn shėrbehet njerėzimi,....
Tė jesh i matur me fjalė, respekt, veprime dhe e menēur (dashuri nga tė dy palėt pa mashtrime dhe intriga).
Nė shoqėri do tinglloj shumė "egoiste" mė shumė merė se tė japėsh, qė tė mos zhgėnjhesh,...por tė jesh gjithnjė e sinqert, sepse ēdo njėri meriton respekt dhe pakėz dashuri, nėse jeta do ishte njė lule, shoqėria ėshtė vet aroma,... kurrė mos thuaj nuk mė duhet dituria e dikujt, sepse njeriu pėr dituri ka etje tė pashuar Smile

Pra, ēfarė ėshtė jeta pėr ju Question
Lindemi pėr tė jetuar por si jetojmė Question
E gjithė kjo ishte vetėm teori,... Dhe teoria ėshte e lehtė, por pėr ta shėndrruar nė praktik, ėshtė pyetje tjetėr Smile

Ju ftoj tė gjithėve qė pa ngurrim tė merni pjesė nė kėtė temė,...do i lexoj me kėnaqėsi mendimet e juaja Smile


Me respekt,...LiLxLaDy

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi