Shenjat e pikėsimit.

Shko poshtė

Shenjat e pikėsimit.

Mesazh  LiLxLaDy prej Wed Oct 07, 2009 9:38 pm

Cilat janė shenjat e pikėsimit dhe kur pėrdoret njė shenjė pikėsimi?

Shenjat kryesore tė pikėsimit janė :

pika(.), pikėpyetja(?), pikėēuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikėpresja(Wink, dy pikat(: ), thonjėzat (" „), viza lidhėse(-) .

Pika, pikėpyetja, pikėēuditėsja dhe tri pikat pėrdoren nė fund tė fjalisė pėr tė shėnuar pushimin qė ndan dy fjali nė gjuhėn e folur .

Pika shėnon intonacionin zbritės qė shoqėron zakonisht fundin e fjalisė dėftore :

Vera shkoj vonė nė shtėpi (.)


Pikėpyetja shėnon gafikisht intonacionin ngjitės qė karakterizon pyetjen gjatė tė folurit :

Nga jeni ju (?)


Pikėēuditja shėnon grafikisht intonacionin ngjitės dhe intensitetin e veēantė qė karakterizon shprehjen e njė emocioni ( njė e papritur, kundėrshtim, zemėrim, gėzim ) :

Na thuaj ndonjė gjė (!)


Tri pikat tregojnė qė fjalia pėrmban njė nėntext ose qė mbetet e pambaruar :

Mikja ime mė ftoj qė tė shkonim sė bashku (…)


Edituar pėr herė tė fundit nga LiLxLaDy nė Wed Oct 07, 2009 10:49 pm, edituar 3 herė gjithsej

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenjat e pikėsimit.

Mesazh  LiLxLaDy prej Wed Oct 07, 2009 9:47 pm

Presja, pikėpresja, kllapat pėrdoren brenda fjalisė .Presja shėnon grafikisht njė pushim tė shkurtėr brenda fjalisė . Ajo shėrben pėr tė vėnė nė dukje :

- njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre tė veēuar:

Artani (,) djali mė i madh(,) punonte nė tregėti …

Njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre homogjene:

Skėnderbeu mishėronte vetitė mė pozititve tė popullit : urtėsinė (,) menēurinė e trimėrinė .

Fjalėt e togjet e fjalėve tė ndėrmjetme:

Agimi (,) pėr ēudi (,) nuk shkoi larg .

Pjesėt e njė fjalie tė pėrbėrė

Dreni (,) pasi erdhi nga shkolla (,) shkoj pėr tė lozur me shokėt e tij..

Pikėpresja shėnon grafikisht njė pushim mė tė gjatė se presja . Ajo ndan nė pėrgjithėsi pjesė tė ndryshme tė pavarura tė njė fjalie tė pėrbėrė :

Ata qė mė donin, erdhėn (Wink ata qė s'mė donin, nuk erdhėn.

Dy pikat shėnojnė njė pushim qė zgjat pothuajse sa pikėpresja, por ndryshe prej saj dy pikat kanė njė vlerė, lajmėrojnė njė shpjegim, njė varg shembujsh etj .

Ishte paralizuar; nuk lėvizte dot asgjė (: )as duart, as kėmbėt.

Kllapat shėnojnė njė pushim tė shkurtėr si presja e shėrbejnė pėr tė dalluar, shquar dhe veēuar njė grup fjalėsh qė shprehin njė sqarim ose njė mendim tė ndėrshtėnė :

Te fusha e kuqe ---( ajo quhej keshtu , se nė mes tė saj njė shkėmb i kuq )--- Dritėn e priste Agimi .

Thonjėzat dhe vizat .

Thonjėzat dhe viza shėrbejnė pėr tė rrethuar fjalėt e njė ose mė shumė bashkėbiseduesve nė njė ligjėratė tė drejtė .

(") Zemra e prindit nuk gėnjehet aq lehtė (") , - tha plaku .

Thonjėzat shėrbejnė gjithashtu pėr tė shėnuar emėrtimet e rrugėve, institucioneve, titujt e librave, revistave, gazetave etj .:

Banon nė rrugėn (")Naim Frashėri(").

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi