Strategjit e njė njeriu manipulues.

Shko poshtė

Strategjit e njė njeriu manipulues.

Mesazh  LiLxLaDy prej Sun Nov 01, 2009 2:13 am

Tė nderuar lexues.

Sonte, duke shikuar nje filėm qė thuhej se ishte ngjarje e vėrtetė, edhe mė bėri qė tė hapi njė temė tė tillė,....Si njihet njė person dredharak apo mashtrues dhe mė kryesorja, si mund tė mbrohemi prej tij?
Nuk ka rėndėsi nėse ėshtė njeriu qė dashuron ose miqtė. E rėndėsishme ėshtė tė jemi tė kujdesėshėm!!

Ju ka ndodhur ndonjėherė tė mendoni gjatė pėr njė thėnje tė shėmtuar qė ju kanė thėnė dikush? Ndoshta e pyesni veten se pėrse i shpėtoi goja personit qė ju kishit besim, ose pėrpiqeni tė kuptoni se cili ishte qėllimi i tij, donte tė ju lėndonte apo po bėnte shaka?

Ėshtė e kotė tė shtiremi sikur nuk ka ndodhur gjė dhe tė vazhdojmė tė mendojmė, sepse tashmė ėshtė shumė vonė.
Me kėtė proces mendor shfaqet edhe dyshimi, se nė tė vėrtet edhe ēfarė dėshiron ky person nga unė?...

Po tė mendoheni mirė, do tė kujtoni se ai njeri ju bėnte tė ndiheshit pa energji. T‘i njihte pikat e dobėta dhe kapej pas tyre si marimanga nė rrjetėn e saj. Qė dredhia tė jetė efektive, duhet tė jenė "dy bashkėpunėtorė" i manipuluari dhe manipuluesi. Ėshtė njė histori e shėmtuar apo jo?...Mund ta krahasojmė sikur ne filmin me "Drakula" ku vampiri thith gjakun, ndėrsa viktima pėrpiqet ta ndalojė.
Kėshtu edhe ky personi ju thith tė gjithė besimin dhe energjinė e juaj, duke ju lėnė tė pambrojtur.
Keni probleme me braktisjen, ēėshtje tė lėna pezull me personat qė ju rrethojnė? Pikėrisht aty do tė ju godasė, duke i ngulur edhe mė shumė dhėmbėt e tij. Do pėrpiqet t‘iu bėjė tė dyshoni pėr perceptimet, kapacietet e juaja,... Qėllimi i tij ėshtė tė rrėzojė bindjet e juaja dhe tani ketu kemi te bejm edhe me dhunė psikologjike.

Dhuna psikologjike ka shumė fytyra,... Shfaqet me fjalė therėse, shantazhe, indiferencė emocionale, ēorientim etj, etj.
Nėse nė njė ēift, njėri prej partnerėve pėrdor fuqinė e lidhjes pėr t‘i bėrė keq tjetrit, nuk ėshtė as dashuri dhe as miqėsi, por mashtrim marrėdhėnie jofunksionale dhe pėrdorim i tepruar i pushtetit.
Ka nga ata qė duan tė dominojnė, tė kenė pushtet mbi tjetrin. Ndoshta akuzat dhe pėrēmimi tė bėjnė tė ndihesh e pafuqishme. Ndoshta bėn gjithēka nė njė herė tė vetme dhe hiqet si viktimė e pafuqishme, qė ti tė mos i kuptosh dredhitė e tij apo tė asaj. E bėn gjithēka pėr tė tė lėnduar, sepse viktima je ti. Kufiri mes viktimės dhe xhelatit ėshtė i ndryshueshėm, por qė shpesh vendoset nga njė miratim i juaj ku duhet tė meren vendime te prera.

Me nderime, Lilly.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi