Gėzuar 28 Nėntorin, Ditėn e Pavarėsisė, Dita e flamurit.

Shko poshtė

Gėzuar 28 Nėntorin, Ditėn e Pavarėsisė, Dita e flamurit.

Mesazh  LiLxLaDy prej Sat Nov 28, 2009 12:38 am

Tė dashur, bashkatdhetarė!!


Dita 28 Nėntor,... ka njė rėndėsi tė madhe historike pėr tė gjitha trevat shqiptare, dhe mund tė them se ėshtė njė festė, pėrkujtim i shumėfishtė!!
Duke filluar nga ngritja e flamurit nė Krujė, nga Gjergj Kastrioti Skėnderbeu,... mė 28 nėntor 1443.
Kaluan 500 e ca vjet,... mė vonė po mė 28 nėntor 1912, kur vendit po i kėrcnoheshin rreziqe, nga tė katėr anėt, nga armiqt e jashtėm,.... Atdhetari i shquar Ismail Qemali sė bashku me Isa Boletinin,... dhe me njė grusht trima patriot,... nė Vlorė ngriti "Flamurin e Lirisė",... Flamurin e kuq me shkabėn dy krenare, si "Simbol i Pavarsisė"!!
Qė nga ajo kohė e gjerė mė sot, flamuri qėndroj i panjollosur nė shpirtėrat e patriotėve shqiptarė,... ku u mbajt nė duart e ēelikta tė luftėtarėve heroik, ku kaloj mes luftėrave dhe furtunash i pathyer dhe i pa pėrkulur si "Simbol i Pavarsisė"!!

Pra dita e 28 Nėntorit ėshtė dita mė e shėnuar nė historin shqiptare pas 28 nėntorit tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut!!

Le tė kujtojmė edhe njė nėntor tė kuq, po tani nė Kosovėn heroike,... ku mu nė ditėn e flamurit, mė 28 nėntor, doli para popullit, "Ushtira Ēlirimtare e Kosovės"dhe bėri tė qartė se ishte nisur drejt njė "Nėntori tė tretė",.... qė i ndrroj kahje historis nė Kosovė!! -Ishte ushtri e lindur nga populli, dhe se lufta e tyre e shenjėt do vazhdoj deri te ēlirimi i vendit!!
Po ashtu mė 28 nėntor ėshtė edhe ditlindja e patriotit mė tė madh, Adem Jashari, fenomen unikat i sakrificės pėr liri nė historin e qytetėrimit!! Fenomenal janė njerzit e veēantė, tė cilėt me veprat dhe veprimet e tyre,... lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė momente tė caktuara tė historis!!
Njė fenomen i tillė, me pėrmasa tė piedestalit jo vetėm kombėtarė ėshtė Adem Shaban Jashari, i lindur nė Prekaz tė Drenicės, mė 28 nėntor 1955 dhe i rėnė nė pavdekėsi mė 6 mars 1998, po nė Prekaz!!
Lavdi dhe i lehtė i qoftė dheu!!

Kaq histori sa pėr tė mbajtur tė freskėt kujtesėn se ēfarė jemi duke pėrkujtuar dhe festuar!
Pra duke bashkuar tė gjitha kėto festa,... Festėn e Pavarsisė sė Shqiprisė, Ditėn e Flamurit, shfaqjen e UĒK-ės, si dhe ditlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari!!
Tė gjithė anėtarėve, vizitorėve te Albawebchat Forum, bashkatdhetarėve dhe shqiptarėve kudo qė janė?.... Nė emėr tė Albawebchat Forum,.... Ju shprehi urimet e mia tė sinqerta dhe krenare, ashtu siē e ndjejm dhe e nderojmė tė gjithė nė kėtė ditė!!

Me respekt,... LiLxLaDy.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi