700 Miq ne Facebook dhe perseri i vetem mbeta!!!

Shko poshtė

700 Miq ne Facebook dhe perseri i vetem mbeta!!!

Mesazh  LiLxLaDy prej Mon Apr 12, 2010 8:38 pm

Postim i huazuar.

Njė ditė verėn qė shkoi, hyra nė Facebook dhe vura re qė kisha pothuajse 700 “miq” interneti. Jo keq, mendova me vete, dhe numri i madh i shokėve kibernetikė, lidhjeve, tė njohurve e tė panjohurve qė kisha arritur tė grumbulloj mė dha njė krenari absurde.
Por numri 700 njėherėsh mė bėri tė ndihem ligsht . Sapo isha grindur me njė mik me tė cilin kam kaluar shumė kohė. Me ca tė tjerė jam shkėputur pėr arsyet e zakonshme. Unė kisha po aq faj sa ata. Edhe unė e kam njė fėmijė dyvjeēar nė shtėpi. Shtoi kėsaj humorin e pakėt tė njė njeru qė punon gjithė kohės i vetmuar si unė, dėshirėn pėr tė mos prishur rehatin tim apo mungesėn e ndonjė lidhjeje misterioze me Masonėt qė do ma falte tė vetėvetiu njė ushtri ndjekėsish. Aty kuptova se kisha mė pak miq pėr tė kaluar kohė se kurrė ndonjėherė.

Prandaj vendosa tė organizoj njė festė nė Facebook. Pėrdora Facebook-un tė krijoj njė “event” dhe tė ftoj shokėt e mi dixhitalė. Disa prej tyre, sigurisht, nuk jetojnė nė Toronto, por mendova, behar ėshtė dhe njerėzit udhėtojnė. S’i dihet kush mund tė qėllojė kėtu. Nėse jetojnė nė Buffalo apo Vancouver, ata mund tė klikojnė “Nuk marr pjesė,” dhe kaq. Facebook-u u jep njerėzve opsionin tė rezervojnė nė tre kategori – “Marr pjesė”, “Ndoshta marr pjesė” dhe “Nuk marr pjesė”.

Pas njė jave pėrgjigjet rreshtėn sė ardhuri dhe ishin gati pėr tė dhėnė rezultatin. Pesėmbėdhjetė vetė thanė qė do merrnin pjesė, dhe 60 thanė “ndoshta”. Disa qindra vetė thanė se nuk do tė vinin, tė tjerėt thjesht e injoruan ftesėn. Mendova se ndonja 20 vetė do dukeshin. S’mu duk keq. Njėzetė miq tė rinj.

Atė mbrėmje bėra njė dush. U rrova. Hodha parfumin tim burrėror. Vesha njė palė pantallona fringo tė reja dhe kėmishėn e preferuar. Plot me optimizėm u drejtova tek bari i lagjes dhe prita.

Dhe prita.

Dhe prita.

Mė nė fund erdhi dikush.

Bisedova me mikeshėn time tė re, Paulėn, duke u munduar tė bėj sikur nuk isha i pezmatuar dhe i turpėruar. Por isha tepėr i stresuar pėr tė qėnė vetėvetja. Vazhdimisht kėrkoja falje pėr mungesėn e pjesėmarrjes. Ktheja kokėn nga dera sa herė hapej. Paula u tregua e mirė, duke mė siguruar qė njerėzit ndoshta thjesht i bėnte tė turpshėm ideja e tė bėrit njė mik tė ri. Tha se edhe ajo vetė pothuaj kishte vendosur tė mos vinte.
“Dhe tani mė ke tė gjithin pėr vete,” i thashė, duke u pėrpjekur tė tingėlloj bamirės dhe i pashqetėsuar. Bėmė biseda tė rėndomta.

Mėsova pėr punėn e saj, pėr tė dashurin dhe ekipin e futbollit. Paula ishte bėrė mikesha ime nė Facebook kur kishte parė qė unė isha mik me njė mikun e saj. Pat menduar se do t’ishte interesante tė vinte tė mė takonte.
Pėrfundimisht na mbaruan fjalėt. Gjithėsesi, Paulės i duhej tė punonte tė nesėrmen. Pagova pėr pijen e saj dhe e ndoqa me sy ndėrsa u largua nė errėsirė, jo fort i sigurtė qė miqėsia jonė do tė forcohej.

Pasi ajo iku, vendosa tė pres akoma deri sa dikush tė vinte. Po afrohej ora 23 dhe gjithė bindjet e mia – psh. qė njerėzit kishin nevojė pėr kohė pas pune, tė hanin darkė, tė shplodheshin pak – po treteshin.

Mora vesh, kur pyeta disa njerėz tė nesėrmen, qė “Patjetėr do marr pjesė” nė Facebook dmth “ndoshta” dhe “Ndoshta marr pjesė” dmth “s’ka shance.” Por kombinimi i alkoolit me vetminė m'i kthyen mendimet nė keqardhje pėr veten. Kaq humbameno isha? Apo ndoshta njerėzit nuk duan tė takohen mė nė jetėn reale? S’ishte faji i Facebook-ut, gjithė kėta miq dixhitalė ishin mė mirė se pa miq fare. Pėr tkurrjen e miqėsive tė vjetra dhe bllokimin e pėrpjekjeve tė ndershme pėr miqėsi tė reja fajin e ka tė gjithin kjo bota moderne. Njerėzit duan tė shoqėrohen me ty, sigurova veten. Ata thjesht nuk kanė kohė.

Po afronte mesnata. Koka mė ishte turbulluar nga e pira, dhe mė nė fund po bindesha: Askush tjetėr nuk do vinte. Duhet tė mendoja njė mėnyrė tjetėr pėr tė rivitalizuar jetėn time shoqėrore. Porosita njė pije tjetėr.

Birra erdhi, njė import britanik: Young’s Double Chocolate Stout. E ngrita gotėn nė njė dolli vetmitare dhe i premtova vetes se do kaloj mė pak kohė online. Piva njė gllėnjkė, birra ishte e shijshme por e hidhur dhe e ėmbėl njėherėsh. Shtatėqind miq dhe po pija vetėm.

Pėrktheu Blendi Salaj, nga "The New York Times"

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 700 Miq ne Facebook dhe perseri i vetem mbeta!!!

Mesazh  LiLxLaDy prej Mon Apr 12, 2010 9:07 pm

Shoqėria nė botėn virtuale ėshtė njė llojė si tė ndėrtosh njė shtėpi buzė detit mbi rėrėn e lagur, e lehtė pėr t'a ndėrtuar kurse edhe mė e lehtė pėr t'a shkatėrruarė!!
Kaq vlerė ka!

"Mė ruaj sikur shoqe, tė tė ruaj sikur shok, shoqe"

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi