Kroketa patatesh me sallam dhe djathė kaēkavall

Shko poshtė

Kroketa patatesh me sallam dhe djathė kaēkavall

Mesazh  LiLxLaDy prej Tue Jun 15, 2010 11:11 pm

Kroketa patatesh me sallam dhe djathė kaēkavall
Pėr 6 persona nevojiten:

* l kg patate
* 150 gr. sallam tė prerė hollė
* 150 gr. proshutė tė prerė hollė
* 2-3 qepė tė prera hollė
* 100 gr. kaēkavall tė grirė
* 100 gr. gjalpė vegjetale
* l kg vaj pėr skuqje
* 4 vezė
* galetė (bukė gruri si pite e thatė, pjekur dy herw)
* miell
* kripė piper.

Pėrgatitja:

1. Pastroni patatet, ziejini dhe shtypini derisa tė bėhen pure. Vendosini nė njė enė ose tas tė madh.

2. Nė njė tigan nxehni gjalpin dhe skuqni qepėn. Mė pas shtoni proshutėn dhe sallamin. Lėrini pėr disa minuta, derisa tė skuqen lehtė.

3. Hidhni masėn e sallamit nė purenė e patateve. Shtoni gjithashtu 3 tė verdha veze si dhe pak kripė e piper. Punojeni masėn me duar dhe bėni qofte tė vogla tė rrumbullakėta.

4. Rrihni 3 tė bardhat e mbetura tė vezėve si edhe vezėn e plotė qė mbeti. Kaloni me miell qoftet e formuara, lyejini me vezė dhe nė fund rrokullisin i nė njė pjatė me galetė tė bluar.

5. Skuqini kroketat nė vajin e nxehtė dhe pasi tė jenė gati lėrini tė kullojnė.

6. Shėrbejini tė ngrohta.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi