Tavė me makarona dhe peshk ton

Shko poshtė

Tavė me makarona dhe peshk ton

Mesazh  LiLxLaDy prej Tue Jun 15, 2010 11:22 pm

Tavė me makarona dhe peshk ton
Pėrbėrėsit pėr 4 racione:

* 175 g makarona guaskė
* lugė gjelle me vaj ulliri
* 1 kokėrr qepė e grirė
* 2 gjethe selino tė prera
* 1 spec jeshil i prerė
* 125 g bizele tė ngrira
* 1 lugė ēaji majdanoz i freskėt dhe i grirė
* 1 konservė peshku ton

Gatimi

1. Ngroheni paraprakisht furrėn deri nė 190 gradė C.

2. Gatuajini makaronat, sipas udhėzimeve nė paketė dhe kullojini.

3. Nė njė tigan qė nuk ngjit, ngrohni vajin e ullirit. Skuqeni qepėn pėr tri minuta, derisa tė bėhet e tejdukshme; mė pas shtoni selinon, specin dhe bizelet. Vazhdoni gatimin edhe pėr pesė minuta tė tjera.

4. Pėrgatitni salcėn e bardhė. Nė njė tigan shkrini gjalpin. Hidhni nė tė miellin e misrit, mė pas shtoni ngadalė qumėshtin, gjithnjė duke i pėrzier nė njė nxehtėsi tė ulėt ose mesatare, derisa masa tė trashet.

5. Nė njė tavė pjekjeje shtroni njė shtresė tė hollė zarzavatesh. Mbulojini me njė shtresė makaronash dhe mė pas vendosni peshkun. Mbi tė shtoni njė shtresė salce tė bardhė, kujdesuni tė hidhni erėza nė ēdo shtresė. Pėrsėriteni kėtė proces, duke pėrfunduar me shtresėn e salcės sė bardhė.

6. Tavėn vendoseni nė furrė dhe lėreni tė piqet pėr 20 minuta.

Ky gatim pėrbėn njė vakt tė balancuar vlerash ushqimore. Peshku ton dhe qumėshti sigurojnė proteina; makaronat sigurojnė karbohidrate qė japin energji, ndėrsa zarzavatet vitamina dhe fibėr.

_________________
" LYOU 10-10-2010 "

" Liri Nė Mendim,... Respekt Pėr Njė Mendim Tė Kundėrt "

" Vetėm kur t'a dish se kush je, dhe nga vjen!!...Vetėm atėherė do t'a dish se nga do shkosh dhe ku do tė arrish "


" Ēdo fillim ka njė mbarim "
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi