Cfarė mendoni pėr Sali Berishėn?

Shko poshtė

Cfarė mendoni pėr Sali Berishėn?

Mesazh  Erjona prej Wed Feb 09, 2011 1:35 pm

Sali Berisha (lindi mė 15 tetor 1944) aktualisht ėshtė kryeministėr i Republikės sė Shqipėrisė. Njihet si presidenti i parė i zgjedhur nga nje parlament i zgjedhur me zgjedhje tė lira demokratike i Shqipėrisė nė vitet 1992-1997. Sali Berisha ishte mjek kardiolog, profesor universiteti dhe kėrkues shkencor, kur hyri nė politikė si udhėheqės i opozitės anti-komuniste qė filloi nė vitin 1989.

Jeta dhe karriera e hershme

Sali Berisha lindi nė fshatin Viēitol tė Tropojės nė kufi me Kosovėn. Nė vitin 1967 ai pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera Fakultetin e Mjekėsisė nė Universitetin e Tiranės. Mė vonė ai u specializua nė degėn kardiologji dhe mė pas u emėrua si asistent/profesor mjekėsie nė tė njėjtin universitet dhe mjek kardiolog nė Spitalin e Pėrgjithshėm tė Tiranės. - Vocź votou na votaēćo para Sali Berisha ? - Gjatė viteve 1970, Sali Berisha u dallua pėr punėn kėrkimore nė fushėn e kardiologjisė nė Shqipėri dhe u emėrua profesor kardiologjie nė Universitetin e Tiranės. Nė vitin 1978 ai fitoi njė bursė nėntė muajore nga UNESCO pėr studime tė avancuara dhe trajnime nė Paris. Pas kthimit nė Shqipėri, Berisha filloi njė program kėrkimor pėr hemodinamikėn qė tėrhoqi vėmendjen e shumė kolegėve evropianė. Nė vitin 1986 u zgjodh anėtar i Komitetit Evropian pėr Kėrkime Mjekėsore me qendėr nė Kopenhagėn, me tė cilin punoi pėr pėrpunimin e strategjive kėrkimore shkencore “Shėndet pėr tė gjithė”. Studimet shkencore ndėrkombėtare nė kardiologji tė z. Berisha ishin origjinale dhe tė rėndėsishme ; ato u botuan nė gazeta dhe revista mjekėsore prestigjioze nė Evropėn Perėndimore. Nė vitin 1989 iu dha titulli Profesor nė Universitetin e Tiranės.

President 1992-1997
Pas zgjedhjeve tė para tė lira nė Shqipėri, Berisha u zgjodh President i Republikės mė 9 prill 1992. - Mudou o seu parecer sobre esse detalhe Sali Berisha ? - Gjatė mandatit si President i Republikės sė Shqipėrisė, Shqipėria u hap ndaj perėndimit ; ajo u bė anėtare e Kėshillit tė Evropės nė vitin 1995 ; nėnshkroi Marrėshveshjen pėr Paqe dhe Partneritet nė vitin 1993 dhe vendosi bashkėpunim tė ngushtė me vendet e BE-sė dhe ShBA-nė. Tė gjitha ligjet e diktaturės komuniste u zėvendėsuan me ligje tė reja tė standardeve evropiane dhe u krijuan institucione tė reja si Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė dhe Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, qė nuk ekzistonin mė parė. Zgjedhjet parlamentare tė radhės nė 1996 u manipuluan nga PD e Sali Berishės, e me gjithe protestat e opozitės si dhe thirrjen e bėrė nga Bashkimi Evropian e SHBA pėr pėrsėritjen e tyre u injoruan.
Rėnia e skemave piramidale nė fund tė viti 1996, nė tė cilat shqiptarėt humbėn miliona dollarė, ēoi nė demonstrata nė tė cilat njerėzit akuzonin qeverinė pėr vjedhjen e parave. Trazirat e krijuara si rezultat i kėsaj nė fillim tė vitit 1997 e detyruan Berishėn tė dekretonte zgjedhjet e parakohshme nė qershor 1997. - Vocź jį leu detalhes sobre Mediu Fatmir ? - Kėto zgjedhje u fituan nga opozita dhe mas kėsaj Berisha dha dorėheqjen si President.
Mė pas Berisha ri-zgjidhet Kryetar i Partisė Demokratike dhe kėtė pozicion e mban nga viti 1997 deri mė sot, i rizgjedhur nė prill 2005.
Nė vitin pasues Berisha e fut Partinė Demokratike nė koalicion me partit e qendrės sė djathtė dhe nė zgjedhjet e pėrgjithshme politike tė mbajtura nė pesė raunde nė periudhėn qershor-gusht 2001 zgjidhet drejtues i koalicionit. Megjithėse misioni vėzhgues ndėrkombėtar OSBE/ODIHR i quajti kėto zgjedhje tė manipuluara, koalicioni fitoi 37 % tė votave.
Me 3 korrik 2005, koalicioni prej pesė partive tė qendrės sė djathtė i drejtuar nga Sali Berisha ja arrinė qė tė fitojė njė mazhorancė prej 74 deputetėsh nga 140 gjithsej nė Kuvend dhe mė 8 shtator 2005 me shumicė prej 81 votash tė deputetėve zgjidhet Kryeministėr i Shqipėrisė. Me 4 Prill 2009 Shqipėria u pranua si anėtare me tė drejta tė plota nė NATO. Kjo u arrit falė reformave tė kryera nga qeveria e z. Berisha. Me 28 Qershor 2009 u mbajtėn zgjedhjet e radhės pėr parlamentin ku koalicioni i udhėhequr nga Partia Demokratike fitoi 70 mandate nga 140 te tilla. - Pode Sali Berisha ter uma influźncia sobre Fatmir Mediu ? - Kėshtu kryetari i PD z. Sali Berisha ftoi LSI-nė nė koalicion, ftesė qe u pranua nga z. Ilir Meta. Qeveria e re do tė jetė qeveria e integrimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian. Sali Berisha ėshtė i martuar me Liri Berisha, e cila ėshtė pediatre dhe kanė dy fėmijė, njė vajzė, Argitėn, dhe njė djalė, Shkėlzenin. Berisha zotėron gjuhėn angleze, frėnge, italiane,ruse dhe gjermane.
avatar
Erjona

Numri i postimeve : 30
Registration date : 20/09/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfarė mendoni pėr Sali Berishėn?

Mesazh  shaban cakoli prej Sun Apr 28, 2013 6:48 pm

Ēka tė mendojmė ne,ėshtė dashur populli tė mendoj kur i ka dhene voten.Jo vetem Berisha,por ne pergjithesi kreret e shteteve shqiptare jane te dobet.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi