NGA KRIJIMTARIA IME

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: NGA KRIJIMTARIA IME

Mesazh  shaban cakoli prej Tue Apr 30, 2013 2:31 pm

Si nė lloz

Njeriu,i ri ėshtė
njėherė

dhe mendjen,leht
ia mbushė
edhe lajkatari
i duket mėsues
tė futė nė skėterrė
ke rėnė
nė hundė e buzė.

Mos rri shtrirė
nė trishtime
zgjohu,kėndellu
rinia ime
mjeko,ato lėndime
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA KRIJIMTARIA IME

Mesazh  shaban cakoli prej Tue Apr 30, 2013 2:31 pm

Acar gėlltitės

Acareve tė egra
na mungonin trimat
S“di,nėse i ngrėren Qenėt
apo egėrsirat
unė them
kujdesė
nga kjo stinė
e pabesė.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA KRIJIMTARIA IME

Mesazh  shaban cakoli prej Tue Apr 30, 2013 2:32 pm

MALL I DJEGUR
Sa u plaka
sa u dogja
tė zinjėt e ullirit e hoqa
bicirk pas bicirku,Evropa
zemrėn ma ndau copa

Kurbetēari me nevojė
punėt mė tė rėnda,i punoj
ndihem sikur nuk jetoj
sa vėshtirė frymoj

Nuk gjejė askund qetėsi
rrugėve tė panjohura
ua kam mėni
i fshehur,i strukur rri

Rri mbyllur,nuk endem sheshit
gjumin mė brenė,ėndrra e mėngjesit
pėr Kodrėn e trimave,nė majė tė Vranjefcit
Ėshtė mė e bukura e Universit.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA KRIJIMTARIA IME

Mesazh  shaban cakoli prej Tue Apr 30, 2013 2:33 pm

EMĖR I MADH

Kosovė
emėr i madh
emėr i shejtė
njė shekull e djegur
vjet pėr vjet
shtratin e shtruar
e kurrė pa fjetė
pėr tė mbrojtur
gėzhojėn e vet.

O vend i uruar
i ndarė nga fuqi e huaj
bota tė pati lėnė harruar
nėn kėmbė tė huaja,pushtuar
qėndrove e ndeje zgjuar
pėr tė gjetur vetvetėn e kėrkuar.
Tė dogji zjarri,tė ngriu acari
nėn qėndresė shqiptari
tė morėn turku,sėrbi e bullgari
por ty shqiptari,kurrė nuk tė fali
se brez pas brezi e djalė pas djali
luftėn pushtuesit kurrė nuk ja ndali
Mbas shekujsh, shėndriti njė rreze mbi re
kur nė Drenicė lindi njė Skėnderbe
Trima e trimėresha,mbėshteteshin pas tij
dhe aleatėt me superfuqi
Kosova ,pa pushtues,frymon nė Liri.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA KRIJIMTARIA IME

Mesazh  shaban cakoli prej Tue Apr 30, 2013 2:33 pm

TY VENDI IM

Me djem e bija
ndritė si shkėndija
malet me gėllinja
mollė e qershia
o vendi im
ti je shpėtim.

Fushat pjellore
plot me grurore
Rininė punėtore
pėr ty gėzim
o vendi im
ti je shpėtim

Dikur tė mirat
ti morėn stuhirat
na i hapėn plagėt
na mbėrthyan nė rrugė tė largėt
malli na rrėmbej
kur te ti tė kthejmė
tė rrojmė nė ty pėr gėzim
o vendi im
ti je shpėtim.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA KRIJIMTARIA IME

Mesazh  shaban cakoli prej Tue Apr 30, 2013 2:33 pm

JETON FRYMA E TIJĖ
(Poetit,Selman Konjusha)

Toka e mėrgimit
tė qonte peshė
dashuria e atdheut
nė zemėr tė rrinte ndezė
U ktheve pranė themeleve
tė shtėpisė
pėr tė thithur nektarin
e lirisė
papritmas shpėrtheu
njė krismė
plumbi e flaka
tė morėn nė shėnjestėr
flalėn,tė mos ta lėnė vepėr

Deshėn tė ta vrasin
veprėn e fjalėn
por jo, fjala e poetit
nuk vritet,as s“ndalet
Mallkuar qofshin zemėrbrejtėsit
kanė pėr tė i bėrė,varret vetit
sot vepra flet,me gjakun e poetit

Fryma jote,Selman
vjen e nuk ndalet
jeton sa malet
tė e dijnė zullumqarėt
kush na i vret,veprat dhe fjalėt
kurrė s“do tė falet......
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA KRIJIMTARIA IME

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi