CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Shko poshtė

CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:33 pm

avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:36 pm

LEGJENDA DRENICARE

U linde nė Prekazin e Ahmet Delisė
qė tok me Murselin i dhanė vulė burrėrisė.

U linde nė Drenicėn e Azem Galicės,
tė Shotės e t’Shabanit-simbole t’sakrificės.

U rrite dhe u edukove nė frymėn e traditės
mu si e kanė zakon trimat e Drenicės.

Nuk tė dhimbsej jeta, familja as pasuria!
Njė pėr ty ishte mbi tė gjitha, Atdheu dhe Liria.

Bėre tė jashtėzakonshmen pėr tė shtrenjtėn Liri
vetėm qė Kosova tė mos jetojė nė robėri.

Formove UĒK-nė nga lulet e kėtij kombi
vallė, pėr Liri tė Kosovės tė kishte krijuar Zoti?!

Shkjau ty prore tė ka friken por tė ka edhe lakmi,
Ti i tregove gjithė botės ē’bėjnė shqiptarėt pėr Pavarėsi.

Prehu i qetė n’Prekaz o Adem Jashari!
Ty edhe nė mes tė errėsirės si yll tė shndrin varri.

Ti je udhėrrėfyes i gjithė breznive tė reja,
pėr armiqtė e kėtij trualli prapė do tė shkrepėsh si rrėfeja.

Populli Drenicės, Kosovės e gjithė Shqipėrisė,
tė ka pėr Legjendė tė kohės dhe gjithė historisė.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:36 pm

IDEATORIT TĖ PAVARĖSISĖ
(Kushtuar arkitektit tė pavarėsisė
sė Kosovės – dr. Ibrahim Rugova)

Si granit nė bjeshkėt e Kelmendit
lindė e rritė, je edukuar
veē pėr tė mirė tė kėtij vendit
zoti i madh tė ka krijuar.

Me madhėshtinė qė zoti tė fali
atdheut tėnd iu pėrkushtove,
nė vepra tė mėdha asgjė s’tė ndali
Kosovės nėnė prore i ndihmove.

Kurrė s’u trembe nga armiku
o arkitekti i pavarėsisė,
hallkė e fortė je prej ēeliku
nė zinxhirėt e historisė.

Nuri yt ish porsi yll drite
nėpėr sfida kurrė s’u gjunjėzove,
tė urresh ti kurrė nuk dite
kurrė njeri nuk ofendove.

Vepra e jote ėshtė e pėrmotshme
brezat kurrė s’do ta harrojnė,
figurėn tėnde tė palodhshme
nė piedestal lartė do ta ēojnė.

E tash si bora e majės sė malit
kur rrezet dielli mbi te lėshon,
si ēiltėria e kristalit
i pavdekshėm lartė qėndron.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:37 pm

BIJA E SOVRANIT

E dalė nga gjiri i popullit
tė Kosovės nėnė,
me nderė dhe krenari emrin
Ushtri Ēlirimtare e mbanė.

Me emblemė tė UĒK-sė nė krah
e flamurin Kuq e Zi,
anė e kėnd Kosovės
lufton pėr liri.

S’e ndal shiu as bora,
s’e tremb gjylja e topit
kurrė nuk i dridhet dora,
mbesės sė Gjergj Kastriotit.

Nuk i trembet vdekjes,
nuk i trembet varrit,
ėshtė kjo luanesha,
bija e Adem Jasharit.

Pėrpara i ka vėnė vetės
detyrė tė shenjtė madhore,
Kosovėn tė ēlirojė
kėtė tokė tė shtrenjtė arbėrore.

Popullit i ka dhanė besėn
kombit i ėshtė zotuar
Flamurin Kuq e Zi
nga dora pėr tė mos e lėshuar.

Tė jep gjithēka nga vetja
gjakun e rininė . . .
Eu, . . . Zoti e bekoftė ore!
mbi tė gjitha e kishte Lirinė.

Dėshmorėve qė ranė pėr liri,
tė rėnė pėr tė mos vdekur,
populli do u kėndojė lavdi
me dashuri e respekt tė paepur.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:38 pm

DESHMORIT TĖ RĖNĖ

Edhe shqipja e malev’ tona
lakmi tė kishte ty o trim,
ēka ėshtė frika kurrė nuk dije
Ti pėr ne je udhėrrėfim.

Si rrufe qė vije prej qiellit,
si vetėtima qė shkrumbon,
vdekja jote shumė e hershme
zemrat tona na i pėrvėlon.

Jo, pėr ju unė nuk kam vdekur,
nė zemrat tuaja rrėnjė kam shti,
siē kam qenė, i tillė kam mbetur
tash jam lule nė pavdekėsi.

Kurrė pėr mua mos derdhni lot
as harenė mos e ndaloni,
zemrave tuaja s’iu ndahem dot
gjithė me mua do tė bashkėjetoni.

Shokėt kėngėn tė mos e ndalin,
le tė kėndojnė si nė ditė tė mira,
veē nga ‘i pikė lot le tė mė falin
oh, i kam lėnė bre nė kohėra tė vėshtira.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:38 pm

NĖNTORĖT E LAVDISĖ

Me Njėzetetetė Nėntor
nga plaku mjekėrbardhė,
u ngrit nė Vlorėn tonė
Flamuri jonė kombėtar.

Ish Nėntori i Dytė
qe nga Kruja e Skėnderbeut,
me atė flamur qė lartė u ngrit
iu kthye nderi mbarė atdheut.

Ne tė tretin e lavdisė,
i shkėlqyer qė ish si ari
nė Prekazin heroik
u lind Adem Jashari.

Nė nėntor tė 97-ės
si luaj djemtė e lirisė
nė Llaushė tė Drenicės,
grusht tė fortė i dhanė Serbisė.

Muja, Rexha dhe Dauti,
si skiftera fluturuan,
tė vėrtetėn mbi UĒK-nė
hapur botės ia treguan.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:39 pm

KRENARI NDERSHEKULLORE

Njėzetetetė Nėntori
rroftė deri nė pakufi,
ėshtė Dita e Flamurit
shumė luftėrave qė iu ka pri.

Krenari ndėrshekullore
e kishim e do ta kemi,
me te i tregojmė gjithė botės
kush, nė tė vėrtetė na jemi.

Jem’ bijtė e asaj shqipeje
ndėr shekuj me gjak tė larė,
kurrė tė pa gjunjėzuar
prore mbetem krenarė.

Sot flamuri jonė
tjetėr mision ka,
tė na prij nė fitore
mbi projekte tė mėdha

Nė ēdo njėzetetetė nėntor
ju kėndoni e festoni,
shqipen dykrenare
sa mė lartė ta ēoni.

Le tė valojė e bekuara
si nė kohė tė Skėnderbeut,
forcė e krenari
le t’i sjell Atdheut.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:39 pm

HOMERIT TĖ SHQIPĖRISĖ

Lum shqiptarėt e lum Shqipėria
pėr atė yll qė u fali zoti,
lakmi i kish kėtij gjithė njerėzia
kishte shpirtin tė kthjelltė si loti.

Humanist e dijetar,
si At Gjergji ėshtė vėshtirė me le,
mbi tė gjitha atdhetar,
prijatar nė shkencė e fe.

Nga e mori atė energji
aq me forcė ta dojė Shqipėrinė,
kėtė veē zoti mund ta di
qė i dha Gjergjit madhėshtinė.

Motet ndėrrohen si ā zakoni
por kujtimi vije tu u shtue,
kėngėt e tij tash lirshėm kėndohen
dhe s’ mund kush mė me i ndalue.

At Gjergj Fishtės tė madhit vėlla
le t’i kėndojmė lavdi pėrherė,
pėr gjithė veprat qe na i dha
si njė engjėll i krishterė
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi