CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Shko poshtė

CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:33 pm

[img]http://prishtinapress.info/wp-content/uploads/2012/05/Adem-Berisha.jpg[/img


TY O AT E MĖMĖ
- Atdheut tim-
Mbijetove acare e stuhi,
ngadhėnjeve nder shekuj,
tė dua nė zor e nė liri –
ishe dhe mbete tempull mbi tempuj.

Tė dua, tė dua mbi tė gjitha,
tė dua mė shumė se veten,
tė dua se je djepi im,
nė Ty gjej vetėm tė vėrtetėn.

Qielli mbi Ty ėshtė mė ndryshe
nga ai nė mėrgim,
dielli tek Ti ngrohė mė ėmbėl
o i dashuri, Atdheu i im.

Fusha, ara e livadhe
tė pėrshkojnė pa mbarim,
i dua e s’mund tė iu ndahem
sot e deri nė amshim.

Malet plot me drunj,
kullosa e shkėmbinj
shtrihen si kurora
deri nė pakufi.

Lumenjtė e liqenet
me ujė tė kthjelltė si loti,
pėr ne dhe vetėm pėr ne
i kishte krijuar Zoti.

Ke gjithfarė minierash,
energji e gjithēka tjetėr
vėshtirė mund tė numėrohen
dhe vendosėn nė letėr.

Djem e vasha tė bukura ke,
pėtrita e skiftera,
si luleve tė trėndafilit
larg iu ndihet era.

Ke shumė njerėz tė ditur,
shkrimtarė e shkencėtarė,
ke edhe nobelistė,
priftėrinj e hoxhallarė.

Pėr kėto e shumė tė tjera
shkrova e kėndova
e kur e kėrkoi koha
dola dhe luftova.

Jo pse e doja luftėn
me plot mizori,
po pse u sulmova
mu nga fqinjėt e mi.

Jo pse e doja luftėn
tė pushtoj tė tjerė,
po pėr tė mbrojtur t’imėn
qė e kisha, e do ta kem pėrherė.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:34 pm

ISHA, JAM DHE DO TĖ JEM

Jam njė bli i madh
dhe kam rrėnjė tė thella,
luleve tė mia tė freskėta
larg iu ndihet era.

I ruaj me fanatizėm
gjithė lulet e mia,
edhe unė do ec’ pėrpara
si e gjithė njerėzia.

S’erdha nga Karpatet,
jo as nga Rusia!
po u linda nė kėto troje
o pika nga gjithėsia.

Jam i lashtė sa bota,
rritem n’Arbėri,
kam shumė tė mira tjera
tė gjithė mė kanė lakmi.

por, kam do degė tė prera
me sopatė tė topitur,
m’i kanė prerė barbarėt
pėrherė tė uritur.

mua mė sakatuan
e veten e turpėruan,
por ne do tė shkojmė pėrpara
dhe prapė do tė jem’ tė bashkuem.

Gjithēka pashė e pėrjetova,
tmerr e krime mbijetova,
vendit shpinėn kurrė s’ia ktheva
dhe as emrin nuk e ndėrrova.

Ruajta gjuhen time,
traditė e kulturė,
nder sfida tė kohėrave
s’u pėrkula kurrė.

S’zhdukem kurrė nga trualli,
t’a dini or barbarė,
shumė herė jam farkuar
u kalita nė zjarr.

E po, deshėt ju a s’deshėt
o tė mjerėt mėkatarė,
unė mbeta ai qė isha
dhe gjithė do tė jem shqiptar.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:35 pm

DASMA E LIRISĖ

Eu sa leu dielli o mbi at kodėr
u hap lajmi-o n’Shkup e n’Shkodėr
nga Evropa e n’Amerikė,
nga Azia nė Afrikė,
prej andej n’Australi
se n’Kosovė ka njė risi
i madh e i vogėl o janė bė njė
eu kanė nisė luftėn o pėr Liri.

Eu n’Dukagjin t’Binak Alisė,
u lidh Besa e shqiptarisė,
me ia kthye pushkėn Serbisė,
pėr t’a mbrojtur pragun e sh’pisė
si luaj djemtė e Lirisė
tė betuar n’besė tė zotit
si nė kohen e Kastriotit
si ē’vepruan tė parėt e motit
eu i ranė n’ballė armikut t’sotit

Eu n’atė Prekaz tė Ahmet Delisė,
nė ABC-nė e trimėrisė,
nė Piramidėn e burrėrisė,
nen flamurin e Pavarėsisė
u nis dasma e Lirisė
grusht i madh iu dha Serbisė
iu ndėrruan rrjedhat e historisė
iu kthye nderi shqiptarisė
eu iu thyen planet o tė Rusisė.

Eu n’Shalė tė Bajgores sė Boletinit
nė vendlindjen e Isa trimit,
trimit tė Vlorės e gjithė Shqipėrisė
i madh e i vogėl o janė ngre n’kėmbė
ndal Serbisė o na i kanė thėnė
Nish, Prokuple na i ke marrė
ke marrė Vranjėn me Kurshumli
Ulqin, Plavė edhe Guci
ke cunguar at Iliri
na i ke veshė trojet me tė zi
eu tė vraftė zoti me gjithė Rusi.

Eu n’atė Grykė tė Llapit tė Bec Sinanit,
digės sė gjallė tė kėtij vatanit,
Shaqir Grishės e trimav’ t’motit
qė u flijuan pėr ditė tė sodit
si luaj djemtė e malėsisė
dalin n’skenė Yjtė e Lirisė
si nė krahėt tjerė tė shqiptarisė
kundėr tė keqes e padrejtėsisė,
kundėr presė e barbarisė,
kundėr dhunės e mizorisė
tė ushtruar gjithė prej Serbisė
eu qysh prej shekujsh tė historisė.

Eu n’ballė t’furtunės – o prinė Zahiri,
Edmond Hoxha dhe Hakifi
sypatrembur si zana tė malit
pėrgjatė Llapit e tėrė Gollakut,
Nerodimes e Karadakut,
Kaēanikut tė Idriz Seferit
pa iu nda kurrė fushės sė nderit,
si stėrnipa tė Skėnderit,
si stėrnipa tė Kastriotit,
pa iu tremb pushkės as topit
e bėnė luftėn pėr liri tė pop’llit
eu jo pėr poste as tė liga tė sodit.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:35 pm

LEGJENDA DRENICARE

U linde nė Prekazin e Ahmet Delisė
qė tok me Murselin i dhanė vulė burrėrisė.

U linde nė Drenicėn e Azem Galicės,
tė Shotės e t’Shabanit-simbole t’sakrificės.

U rrite dhe u edukove nė frymėn e traditės
mu si e kanė zakon trimat e Drenicės.

Nuk tė dhimbsej jeta, familja as pasuria!
Njė pėr ty ishte mbi tė gjitha, Atdheu dhe Liria.

Bėre tė jashtėzakonshmen pėr tė shtrenjtėn Liri
vetėm qė Kosova tė mos jetojė nė robėri.

Formove UĒK-nė nga lulet e kėtij kombi
vallė, pėr Liri tė Kosovės tė kishte krijuar Zoti?!

Shkjau ty prore tė ka friken por tė ka edhe lakmi,
Ti i tregove gjithė botės ē’bėjnė shqiptarėt pėr Pavarėsi.

Prehu i qetė n’Prekaz o Adem Jashari!
Ty edhe nė mes tė errėsirės si yll tė shndrin varri.

Ti je udhėrrėfyes i gjithė breznive tė reja,
pėr armiqtė e kėtij trualli prapė do tė shkrepėsh si rrėfeja.

Populli Drenicės, Kosovės e gjithė Shqipėrisė,
tė ka pėr Legjendė tė kohės dhe gjithė historisė.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:40 pm

KUR ZOTI BĖRI BOTEN

Kur zoti bėri boten
me plot mrekulli
i fali kėsaj tė veēantėn
qė quhej ILIRI.

I fali tokė e det
dhe shumė begati,
i fali edhe njė kalį
qė sot e quajnė SHQIPĖRI.

Dhe nė shqip ai porositi,
qė shqiptarėt ta kuptojnė,
token dhe det’n e tyre
me ēdo kusht ta mbrojnė.

Bėhuni tha tė vyeshėm,
tė dashur e humanė,
po e deshėt ju veten,
unė gjithė me ju do tė jam.

Dojeni tha njėri tjetrin
siē e duani veten,
dojeni gjithė ēka ‘u fala,
ju duhet tė gėzoni jetėn.

Ju fala edhe tri fé
me njė zot pėrmbi,
kjo s’ėshtė hendikep
por ėshtė begati.

Ju dhashė Gjergja e Skėndera,
Pjetėr Buda e Naima,
qėndrojnė lartė kėta si skiftera
dhe shkėlqejnė porsi vetėtima.

Unė ju dhashė dhe shumė Azema,
shumė Adema dhe Ibrahima,
qė pėr tė mirė tė jeni emblema
vetė ju zgjodha ju’ pėr trima.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:40 pm

PSE TĖ QUHEM ĒFARĖ NUK JAM

Unė jetoj n’Kosovė
por s’jam kosovar
i tillė ēfarė mė quajnė
disa ndėrkombėtarė.

Kush kėtė emėr mė imponon
mik i imi kurrė s’ka qenė,
as sot tė mirėn nuk ma don,
don tė mė shtyj tė ndėrroj idenė.

Por ideja e ime s’ndėrrohet
as nder vite as nder shekuj,
pėr ēdo ditė ajo forcohet
si granit edhe si hekur.

Ē’prej dardanėve e deri n’ditė tė sodit
kurdoherė kam qenė shqiptar,
ē’arsye ka qė pas shumė shekujsh
tė mohoj trungun tim kombėtar?

Pse pra tė quhem ēfarė nuk jam,
qenien time t’a hudh n’ujė,
sa tė kenė shqipe nėpėr male
kurrė me mua i huaji s’do tė luaj.

PSE ? dhe PSE ?!

Pse dy sy tė njė koke tė ndahen
kur vetė Zoti s’i ka nda,
pse pėrherė tė derdhin lot,
pse gjithmonė tė rrinė tue kja?

Pse nė gjak ata tė lahen
pa e pasur as tė vetmin faj?
pse s’ka mjek t’ua shėrojė plagėt?
janė shenjtorė e nuk janė djaj.

Pse njė trup duhet gjymtuar,
pse t’i priten duar e kėmbė?
bukurinė pėr t’ia shėmtuar
pse s’ka babė e pse s’ka nėnė?!

Kush kėsaj tė keqeje i kontribuon
tė vetmin trup pėr t’a copėtuar,
zoti i madh e bėftė bejan,
pėr jetė qoftė ai i mallkuar.

Kush nė jetė nuk don tė pendohet
pėr gjithė tė ligat qe ka bā,
zoti kurrė kėtij mos i dhashtė
vajzė as djalė, motėr as vėlla.

Gjithēka tjerėve qė u ka bėrė
bumerang iu kthefshin prapė,
“tė gjitha kthehen nė kėtė botė”
zoti i madh do tė merr hak.

Se nj’ai zot qė ėshtė pėr tānė
askujt tė keqen qė nuk i don,
pjesėt e trupit tė copėtuar
pėrsėri do t’i bashkon.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:41 pm

DRITAT QE NUK FIKEN

Ai m’kujton Azemin,
Ajo mė kujton Shotėn,
vepra e tė cilėve
pat mahnitur boten.

Dinin ēka kėrkonin,
pėr te edhe punuan,
dinin tė luftonin
pėr Atdhe u flijuan.

Vepra tyre e ndritur
kushtuar Atdheut
rrėnjėt i ka tė thella –
nga kohė e Skėnderbeut.

Fehmiu edhe Xheva
Yje tė Lirisė do tė mbesin,
nė zemrat e kėtij populli
ata kurrė s’do vdesin.

Si dėshmorė t’Lirisė
tė Kosovės nėnė,
nė historinė e lavdishme
vend tė merituar kanė.

Porositė e Tyre
nė vend do t’i ēojmė,
mėsimin edhe punėn
kurrė nuk do t’i lėshojmė.

Populli po edhe koha
tash nga ne kėrkojnė,
Kosovėn tonė tė dashur
shpejt ta lulėzojmė.

Mos tė humbasim kohėn
tė shtrenjtė si flori,
populli le ta ndiej
se jeton nė liri.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:42 pm

JEM’ KRENARĖ QĖ . . .

Kurrė nuk ishim arnautė,
kurrė nuk ishim as “shiftarė”,
kurrnjėherė nuk qemė hajdutė
jem’ krenarė qė jem’ shqiptarė.

Kurrė tė huajėn nuk lakmuam,
e pėr t’onen derdhem gjak,
kurrė askėnd nuk e sulmuam
gjithė na u desh tė marrim hak.

Kurrė varreza nuk shkatėrruam,
shishen “mbrapa” nuk e shtiem,
kurrė askėnd nuk e dhunuam
s’e turpėruam kurrė shqiptarinė.

Martinoviqtė e “vdiqėt” tjerė
krejt ēka munden inskenuan,
vollėn helm e vollėn vrer
mė nė fund turpshėm dėshtuan.

Gjithfarė emrash na adresuan
qė mbarojnė me “ist” dhe “ist”,
dhe mė nė fund nuk hezituan
qe tė na quajnė kanibalistė.

Mirėpo, edhe zoti vetė ka thėnė
qė kjo tokė askujt s’i falet,
askush nė shpinė kėtė nuk e solli
nga Urali as nga Karpatet.

Dhe, krejt ku bukės i thonė bukė
e krejt ku ujit i thonė ujė,
le ta di dhe zoti vetė
s’do tė sundojė mė kurrė i huaji.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:42 pm

JEM’ KRENARĖ QĖ . . .

Kurrė nuk ishim arnautė,
kurrė nuk ishim as “shiftarė”,
kurrnjėherė nuk qemė hajdutė
jem’ krenarė qė jem’ shqiptarė.

Kurrė tė huajėn nuk lakmuam,
e pėr t’onen derdhem gjak,
kurrė askėnd nuk e sulmuam
gjithė na u desh tė marrim hak.

Kurrė varreza nuk shkatėrruam,
shishen “mbrapa” nuk e shtiem,
kurrė askėnd nuk e dhunuam
s’e turpėruam kurrė shqiptarinė.

Martinoviqtė e “vdiqėt” tjerė
krejt ēka munden inskenuan,
vollėn helm e vollėn vrer
mė nė fund turpshėm dėshtuan.

Gjithfarė emrash na adresuan
qė mbarojnė me “ist” dhe “ist”,
dhe mė nė fund nuk hezituan
qe tė na quajnė kanibalistė.

Mirėpo, edhe zoti vetė ka thėnė
qė kjo tokė askujt s’i falet,
askush nė shpinė kėtė nuk e solli
nga Urali as nga Karpatet.

Dhe, krejt ku bukės i thonė bukė
e krejt ku ujit i thonė ujė,
le ta di dhe zoti vetė
s’do tė sundojė mė kurrė i huaji.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:43 pm

VIGANI I LIRISĖ
(kushtuar Xhelal Hajdės-TONI)

Porsi si njė yll drite
qė shkėlqen nė qiell,
erdhi nga mėrgimi
me shpirtin e dėlirė.

Erdhi se e desht Atdheun
pėr te dhe do flijohet,
heroikisht ra pėr tė mos vdekur
qė kurrė tė mos harrohet.

Shiu, bora e stuhia
s’e ndalnin dot TONIN,
e shtrenjtė pėr te ishte Liria -
mbi tė gjitha ai kishte kombin.

Besėn qė kishte dhėnė
realitet e bėri,
pėr Kosovėn nėnė
u shkri e u tret i tėri.

E kish pėr Riza* tė zotit
dhe Liri t’Atdheut
s’iu frikėsua pushkės as topit
si stėrnip i Skėnderbeut.

S’e mashtroi paraja,
karriera e as lakmia,
mbi tė gjitha pėr te vlenin
Atdheu dhe Liria.

Gjėrė e gjatė Kosovės
ngado qė luftoi
populli e mirėpriti
dhe i tėri e nderoi.

E deshi si e ėma tė birin
e luftėtar tė Lirisė,
i fali gjithė nderimin
e i thuri kėngė t’lavdisė.

Qoftė i lehtė dheu i Kosovės
pėr TONIN me shokė,
pėrherė qofshin tė nderuar
qė ranė pėr kėtė tokė.

Gjaku i tyre i dėlirė
rreze drite ėshtė pėr rininė,
tė bashkohemi pėr ditė mė tė mirė
tė ndėrtojmė ardhmėrinė.

Sot shqiptari pėr shqiptarin
s’ėshtė armik mė as tradhtar,
mund tė jetė paksa i ndryshėm
por gjithsesi ai ėshtė shqiptar.

Tė nderojmė TONIN me shokė
dhe tė shtrenjtėn Liri,
pash besėn e zotit tė gjithėsisė
mos tė shkelim mbi gjakun e tij.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:43 pm

GJURGJEVIKU SI KALA

Kur kėtij dheu iu sul armiku
pėr tė vrarė e djegė nė zjarr,
gjithēka nisė nga Gjyrgjeviku
dhe Sadik Rama nė plis tė bardhė.

Nė gjithė etapat e historisė
me trim pas trimi djal pas djali
duke u gjetur nė ballė tė trimėrisė
ndoq traditėn qė i la i pari.

Edhe nė kohėn e osmanlisė
pėr kėtė tokė prore luftoi,
bijtė mė tė mirė – vigaj tė lirisė
luftės sė shenjtė ai i dhuroi.

Kėtu Azem Bejta me shumė shokė
e pas tij shumė trima tjerė,
solemnisht para flamurit
janė betuar tė vdesin me nderė.

Ra Isuf Dushi me 20 anėtarė,
ranė shumė burra, gra e fėmijė,
shumė Serbia i kish djegė nė zjarr
qė rrallė ndodhė nė histori.

Trimat kurrė s’e kursyen gjakun,
atdheut tė vetė iu pėrkushtuan,
bashkė me motrėn Marie Shllakun
kurrė nga lufta s’u larguan.

Ymer Berisha bėn Platformėn
pėr ēlirim-bashkim kombėtar,
promotor qe i gjithė lėvizjes
pėr gjithmonė mbet faqebardhė.

‘I ēerek shekulli pas Sadikut
Ukė Sadiku me shokė tė vetė
prapė ia ktheu pushkėn armikut
siē baba Dikė i la amanet.

Kurdoherė thėrriste vatani,
kur tė bijtė thėrriste Shqipėria,
ndėr tė parėt si skifter mali
shkėlqen trimi Halil Sadrija.

Tė hapte rrugėn dritės sė diellit
e pėr tė mbrojtur truallin e tė parit,
si rrufe qė shkrepė prej qiellit
kriste pushka e Smajl Hajdarit.

Shumė kanė rėnė n’altar tė lirisė
luftė pas lufte kurrė pa u ndalė
qe tė ruajnė nderin e shqiptarisė
me ballė hapur e krenar.

Bijtė mė tė mirė tė shqiptarisė
porsi yjet n’qiell sot shkėlqejnė,
pėr gjithė brezat qė do vijnė
udhėrrėfyes do tė shėrbejnė.

Porsi uji qė rrjedh ndėr gurra
me atė ēiltėri qė s’ka tė ndalė,
Gjyrgjeviku dha shumė burra
si Demė Rexhėn mendimtar.

Si kala qė pėrshkon shekujt
nga stuhitė qė nuk shkatėrrohet,
Gjyrgjeviku i fortė si hekur
me tė drejtė ka pse tė krenohet.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:44 pm

HENDIKEP NE ACAR
(kushtuar dr. Ibrahim Rugovės
nė ditėn mortore 21.janar 2006.)

Sot re tė zeza mbuluan qiellin
shqiptaria ėshtė nė vajė,
sot Kosova nuk sheh diellin
pėr shumė kohė ajo do tė qajė.

Sot edhe ajri ėshtė rralluar
shumė mė rėndė po frymohet,
sot gjithė forca na ka lėshuar
humbja Jote s’kompensohet.

Ti themel je i pavarėsisė
dhe profet je i kohės sė re,
simbol paqeje e humanizmi
gjithė do tė jesh idol pėr ne.

Shumė ke bėrė pėr pop’llin tuaj,
Ti model je pėr njerėzimin,
sot gjithė bota me ne ndanė
krenarinė po edhe pikėllimin.

Qeshjen Tuaj mė s’do ta shohim
as ngrohtėsinė Tuaj tė bekuar,
pse mu tash prej nesh u ndave
pėr tė na lėnė tė sakatuar?!

Megjithatė do tė jem’ krenarė,
dhimbjen nė forcė do ta shndėrrojmė,
rrugėn Tuaj kurrė s’e braktisim
amanetin nė vend do ta qojmė.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  shaban cakoli prej Mon Apr 29, 2013 10:44 pm

MOTERMADHJA MANTELBARDHA

Njė humaniste tė madhe
me shpirt tė kthjelltė si loti,
si kala tė ditėve tona
pėr tė mirė tė popullit, e ka falur zoti.

Ajo ėshtė porsi yll drite
qė n’mes tė qiellit xixėllon,
vetėm tjerėve t’u bėjė dritė.
ditė e natė pa u lodhė punon.

Nuk e kursen veten,
forcėn as diturinė,
bėn tė jashtzakonshmėn
pėr popullin dhe Shqipėrinė.

Vėshtirė tė dytėn mund t’ia gjesh
me rroba tė bardha,
ėshtė kjo motėrmadhja –
dr. Silva Bala.

Lum pėr te le tė bėjė shtėpia,
lum pėr te le tė bėjė Tirana,
lum pėr te le tė bėjė Shqipėria
n’mes t’erėsires ndrinė si hana.

Pėr tė gjallė thonė “s’kėndohet kėnga”
por kėtu ka njė pėrjashtim,
s’ėshtė kjo grua qė i bie prapa
veprės sė madhe deri n’amshim.

‘I pėrkushtim qė s’haset kund
nė qenien time e pėrjetova,
gjatė kurimit n’Sanatorium
nga mėshiruesja kur u trajtova.

Me kėto vargje qė unė shkrova,
s’kam mundė tė gjitha t’i numėroj,
po edhe lapsi tė vėshtirė e ka
tė gjitha nė letėr t’i shėnojė.
avatar
shaban cakoli

Numri i postimeve : 113
Registration date : 28/04/2013

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK NGA ADEM BERISHA

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi