Poezi nga meIKE_meEREN

Shko poshtė

Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  ReD prej Sun Dec 16, 2007 8:12 pm

Kam faj pse dashurova
ne nje bote te rreme
A kam faj pse i degjova
rrahjet e nje zemre.

A kam faj pse ta dhurova
buzen e paputhur
A kam faj pse u mundova
jeten ta bej te lumtur.

Po largohem ne kete nate
si nje zog me krahe te thyer
ne kete udhe ku pikojne lotet
ndoshta me s'kam per tu kthyer...


Pse me duket vetja e pavlere ne krahasim me ty
Pse rri duke menduar papushim per ne te dy?
Pse pse pse s’kam besim ne dashurine tone
Pse kam frike qe kur ta kuptoj qe eshte gabim, do te jete von!!

Pse me duket vetja e humbur
Pse e di qe pa ty une s’mund te jem e lumtur?
Pse i dua aq shume fjalet qe mi dedikon
Pse njekohesisht kam frike qe dikur do me lendon?

Pse bre shpirti im te dua me frike
Pse kam frike qe ne nje dite, ti do me ik
Pse i frigohem vdekjes pa ty
Pse me duhet te dyshoj ne kete dashuri?!
Pse te shof verberisht
Pse e di qe do te dua perjetesisht?


Pse te dua me frike..

Sa bukur dhe e lumtur ndihem kur jam me ty
Nuk e kuptoj dot, si ke arritur aq thell ne zemer me me hy?
Kam frike te te fal shume, por padashje s’te fal pak
Me preokupon mendimi se a do jesh i imi fat!?

Sa shume o kuptimi im i jetes te enderroj
Sa here naten me ty e imagjinoj
Sa me mallengjim i kujtoj fjalet e tua
Kur me shpirt e me zemer me thoje “te dua”!

Nuk e di pse gjithnje mendoj se nuk te meritoj
Qe bashkimin tone kurr s’do e gezoj
Pse te kam frike, pse te kam dashuri
Pse edhe kur jam e lumtur une vuaj per ty?

Pse jam pesimiste per ne te dy
Pse i frigohem dites kur do te shof me sy
Pse te dua kaq shume edhe pse s’te njof mjaft mire
Pse kur jam me ty ndihem aq e lire?Apet se apet s“po mun mu Nal,
Morra Lapsin mej shkru do Fjal,
Qka pata n“zemer gati i Shkrova,
Por diqka gati Harrova,

Jam n“gushtu e s“mun po Vdes,
Ti po Shkon e un ku po Mes,
Ku asht Lumturija e ksaj Bote,
As nuk po vjen prej Qiellit as s“del prej Toke,

Po sho shum k“shtu si Veten,
Gjdo i dyti po e Mallkon Jeten,
Po ka Moment se as kend se Do,
Por me mall e lyp ata se te Mungo,

Thu kaj her,haj pse jam Le,
S“ki n“diena as s“din kush Je,
Te lajn n“faj per faj t“vetin,
Kujton se me Sy po e shen Kijametin,

Atij se me qef Zemren ja kisha Fal,
Asht shum larg e s“mundet me Dal,
Sod po ka shum Idhnime,
S“kam besim me fal Zemren Time,

K“to jan Dit se na i Presim,
Nuk i dim Dit kur dot Vdesim,
Veq diqka ju do ta Dini,
Ju merr malli per ata se pran se Kini,

Ata se n“gat e ki me mujt e myt me Helem,
Se don por si Topit i m“sho Shkelem,
Ndoshta Fati e Lumturija gjdo Dit afer teje Kalon,
E ti as un kurr se Takon.
avatar
ReD
Admin

Numri i postimeve : 54
Location : Nė shpirtin e ......!
Registration date : 16/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albaservers.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  Kullerka prej Sat Jan 05, 2008 2:10 am

Nuk tė dua mė, o jetė, as nuk dua nė ty tė rrojė,
ngase je e pavėrtetė, e pėrse nė ty tė jetoj?
Tani se dua as dritėn e diellit, se dua mė as dashurinė!
edhe nėse jetoj nė zjarr tė tmerrit, mė nė ty s'dua tė rri.

Mos vajtoni as ju oj qyqe tė mjera, se s'dua t'ju dėgjoj as zėrin mė,
se lumturinė mė mori era, e nė kėtė jetė mė askund vend nuk zė.
Po bėjė lutje, e pse o Zot s'mė dėgjon, po e thėrras vdekjen, e pse nuk vjen?
E ēka o jetė tani nga unė kėrkon, kur e gjithė rininė mė shkatėrron?!

Mjaft o jetė mė mundove, s'mė le vend askund nė kėtė botė,
mjaft dhembje mė shkaktove, e dhembjen time e dėshmojnė kėta lotė.
O, mos ago as ti o dritė, se mė shumė mė pėlqen nata,
errėsirėn tani jam duke e pritė, ngase kurrė lumturi nė kėtė jetė nuk pata.

Ah sikur ta dije, se sa tė urrej, t'ma merrje shpirtin kėtu tek shkruaj,
qė ti s'mė do mua, unė e vėrej, e pėrse mė lė qė tė vuaj?
Ka kohė qė po tė kėrkoj, e askund nuk tė gjej,
nė ēdo vend po gjurmoj, Vallė?! Ku je mshef?

Po! Tek unė nuk pate mėshirė, qė nė kėtė moshė ta urrej jetėn,
tė vdes ndoshta ėshtė mė mirė, nga ky tmerr ta shpėtojė vehtėn.
Mos ke mėshirė pėr mua, eja e mė shpėto,
se jetėn mė se dua, tė lutem, mos mė tradhėto.

Mė shpėto nga kėto vuajtje, nga kėto lot, nga ky pikėllim,
ah, moj mendje ēfarė nuk bluajte, nė kėto ditė, qė po ngdhinė.
Ka filluar tė bėhet ditė, ah, moj natė ti mos kalo,
eja vdekje, se jam duke tė tė pritė, mos kėshtu, mos mė tradhėto.

Mjaft mė tradhėtove mbi kėtė dhe, mjaft mė le duke tė pritur,
jo, pėr mua s'ka ditė tė re, se drita ime tani ėshtė fikur.
Po tė kėrkoj nė dritė tė qiriut dhe nė mesin e humnerės, tė lutem, eja e mos mė tradhėto,
eja e merre kėtė shpirt tė fatėzezės, e nga kėto vuajtje mė largo.

Unė jam njė e mjerė, nė kėtė botė jam pa dashuri,
e pa fat unė paskam lerė, qė t'mos njoh unė kurrė lumturi.
Nuk dua mė tė pres, nuk dua mė tė jetoj,
por dua qė tė vdes, se tė nesėrmes nuk i besoj.

Tė prita dje, tė prita dhe sot, do tė pres ndoshta me vajė e lotė,
por kur vdekja mė afrohet, atėherė ndoshta do tė pendohem.
Oh, tė lutem mė trego se ku je, se nga malli do tė verbohem,
tė lutem eja, se tė pres, se zemra e shpirti do t'mė shkatėrrohen?!

Por ja, jeta na zhgėnjeu, na largoi tė dy, tė dy
zemrat na i theu, dhe s'dua qė kėsaj jetė t'i thojnė, kur njėri larg tjetrit po jetojmė.
Nė atė ēast unė ndihmė kėrkova, para Zotit u gjunjėzova,
O, Zot! Nė zemėr njė plagė tė rėndė e kam, edhe nė kėtė jetė e mallkuar jam.

Nė shpirtin tim, fle zemra jote, dhe tani jetoj vetėm me shpresė,
kjo dritė s'mė lė vend askund, andaj mė mirė ėshtė qė tė vdes.
Me lotė filloj tė shkruaj, me shpirt po digjem, e me zemėr vuaj,
pėrse kjo jetė mė tradhėtoi, e pėrse tani tė jetoj?

Vuajtja tek unė gjithmonė mbretėron, e rruga e varrit mė perėndon,
mė mirė tė vdes, se tė jetoj, se kėto vuajtje s'mund mė t'i duroj.
Pėrse, o Zot kaq mė mundon, e zemrėn dhe shpirtin ma “,
fatin tim gjithmonė ta vajtoj, e nė rininė time, vdekje tė kėrkoj.

Mallkuar ēoftė emri dhe jeta ime, mallkuar ēoftė kjo jetė me mundime,
gėzim pėr zemrėn time, se di pėrse s'ka, kjo zemėr e shkretė si lule ėshtė tha.
Kėtė shpirt tė lutem, mos e merr, se aty jeton njė i mjerė, largoni kėto vuajtje, e kėto lotė,
qė kurrė nuk pushojnė, e pa fat jam nė jetė, dhe kur nuk shoh dritė tė vėrtetė.

E mallkuar ėshtė kjo zemėr, andaj leri kėto sy tė mallėngjyer,
qė edhe njėherė tė shijojnė atė dritė tė pakėt qė e kisha, e tani dua qė t'mė harrosh.
Frymėzimi im i pa fat, qė vjen e mė djeg mu nė gji,
pėr kėnd tė flas, e pėr kėnd tė shkruaj, e pėrse mė bėn qė kaq shumė tė vuaj?

Jam shkrirė, nė jetė jam tretur, e tėra kėrkoj tė vdes, tė shkoj nė dhe,
tė pushoj, tė bėhem tokė, trupi yt pėr tė mė shkelur.
E tė bėhem pluhur, qė kurrė s'do tė kesh pėr tė mė vėrejtur, bashkė me pranverė po largohem edhe unė,
kur t'mė kujtojnė shokėt e shoqėt, le tė shiqojnė nė dhe,
se aty pushon njė turp, qė dikur i deshti shumė, dhe ja, tani u bė pėr ta shkelur edhe ju!.

Po nėnės time, vallė kush do t'i jep ngushėllime, nė ankthe tė jetės le t'mė kujtojnė,
nganjėherė le tė vjen tek varri, le ta shiqon varrin tim aty ku shkruan:
"Amanet, mė kujtoni nganjėherė"? Amanet mė kujto nganjėherė,
mė pėrqafo prej sė largu, sė paku njė herė nė vit,
se pėr mua nuk do tė ketė as pranverė, as s'do tė zbardh kjo e mjera ditė.

Mos e harro shifrėn qė tė don, kthema dritėn, se ky zjarr mė pėrvėlon,
mos u largo nga gjiri im, se s'ka kush pas teje, t'mė jep ngushėllim.
Pėrse kėshtu mė tradhėtove, don qė t'ma shuash tė vetmėn dritė,
zemrėn dhe jetėn ma helmove, andaj kthehu, e mos shko, o shpirt.

Tė kėrkoj vdekjen, mė dhimbet jeta, e kur s'tė kam pranė, qajnė sytė e mi,
andaj prapė mė e mirė ėshtė vdekja, kur s'kam ku tė gjej unė lumturi.
Nė ėndėrr tė shoh, kur sytė e mi lotojnė, nė netėt pa gjumė, ndiej zemrėn qė vajton,
kėrkoj hijen tėnde nė muret e dhomės sime, e mėngjesi agon, por vuajtjet nuk pushojnė.

Nė lotėt e mi, njė melodi e re, ma shuan mallin, nuk mė len tė vdes,
ditėt kalojnė por asgjė nuk ndryshon. Koha shėnon vuajtjet e mia nė ditar,
sytė e tu nuk mė len tė qetė, ah, ky kujtim dashurinė e humbur kėrkon.

Ky rrembesh shiu, kujtimet m'i riktheu, ma pushtoi shpirtin zemrėn ma theu,
kohėn e pranverės sė kaluar mua ma kujtoi, atėherė kur zemra ime nė tėnden jetoi.
E tani u larguam! Jetė pa mėshirė! Po bredhi nėpėr rrugė, ēdo kund po gjurmoj me shpirt tė tretur,
nė ēdo pėllėmb po tė kėrkoj, po e thėrras vdekjen, nga ky zjarr tė mė shpėtoj.

Por, vallė! Jeta a sillet me ēdokend si me mua, kėsaj bote tė hidhur - jetė po i thuhet,
e ēfarė, o Zot ėshtė ai kur zemrėn ta vret dhe kur ai na mallkon, ndihmė nga ai a kėrkohet?
Sytė i kam tė mbushur me lotė dhe kurrė s'mė thahen pėr atė njeri qė ma theu zemrėn,
dhe mė shtyn tė qaj, por mė e mirė ėshtė vdekja, se e tėrė jeta t'mė kalon nė vaj?!

Unė po vdes, e tani nė shpirt tė kujt, vallė do tė jetoj, nė atė shpirt qė e desha,
e qė kurrė "Tė dua", s'mė tha, por tani le tė harrohen tė gjitha...
Nėse ka Zot, nė kėtė botė, vallė, pse nuk mė dėgjon,
por mė len, qė tė derdhi lotė, e nga kėta lotė, pse s'mė shpėton?

Jo! S'besoj mė as nė Zot, as nė tokė, as nė qiell,
vetėm vdekja mund t'mė shpėtoj, nga kėto vuajtje t'mė largoj.
Ah, jam lodhur nga kėto rėnkime, qė po shtohen nga dita nė ditė
nga kėto plagė tė zemrės sime, eja vdekje, ēka je t'u pritė?!

Eja pra, eja o, vdekje qe sa kohė unė po tė pres,
nė kėto orė tė kėsaj mesnate, ty po tė pres, qė t'mė rrėmbesh.!
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  Kullerka prej Thu Mar 27, 2008 11:34 pm

E ki Mendjen e madhe Teper,
Per mua vlen ma shum ni Leter,
Me pas arsyje pse me Kan,
Hallall te kisha Than,

Mos e qit veten ne Mundim,
Mos u shit ma shum se Din,
Veten shum mos e Livdo,
Ata qe nuk e Meriton mos e Kerko,

Ti Kujton se je diqka Special,
Per mu Kerkushi me nje Fjal,
Hijen mos ma Shkel,
Mos ma ban Diten Terr
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  Kullerka prej Thu Mar 27, 2008 11:35 pm

Jan do Fjal se spo mund i Maj,
Diqka me ty kisha pas Deshir ta nddaj,
Zemren ta thuri ne Hekra,
Ta di si eshte me ty Jeta,

Sdu te jem si dy Zogj Deg em Deg,
Un per ty Zemren me Djeg,
Sdua te jem me ty Shok,
Por ajo qe Dhimbjen tane ta Qaj me Lot,

Sdua te jem prej teje shum Larg
Sdua te Duhemi veq me Fjal,
Dua te them Te Dua kur jam ngat Teje,
Dua qe ti te me thua mua Te Dua afer Meje.
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  Kullerka prej Thu Mar 27, 2008 11:37 pm

U MUNDOVA TE HARROJ!!

U mundova te harroj por kjo nuk ishte aq lehte vloi zemra ime e mjere dhe gjaku im i nxehte u mundova te mos flas por hija jote me vinte pas nuk munda te harroj mendova veten ta vra su mundova te mos shkruaj por kjo me bente te vuaj ishe larg por te doja edhe pse pa ty jetoja nese ti me harron dije nje zemer shkatrron e nese ske fare meshire bere kete me gjith deshire
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  Kullerka prej Thu May 22, 2008 10:23 pm

E degjoje njė tupan dhe e pyes veten:
A thua kush ėshtė ai fatlum qe martohet sot?!....
Kush po ben darsem deri sa une zhytem
ne lot.Ti sot po martohesh!
E une ku do tė mbetem une?!
ēfarė do tė bej pa ty....?
Tingulli i tupanit me shpon timpanin e veshit,
deri sa jashte po bejne dasem...
Ah!Tupan i mallkuar,sa neverites qe je
Perse une duhet tė vuaj deri sa ti qesh e gezohesh.
Ne vend qe nusja tė isha une,
ėshtė tjetra e gezuar dhe e lumtur....
E une jam mbyllur ne shtepi dhe pres dasmoret e tu
deri sa kalojn rrugen me nusen tende dhe qaj
pa lot,sepse duke qare pėr ty edhe lotet me jane shterur.
Une urrejtjen nuk e njoh,di vetem tė dashuroj.
Dhe prap shpresoj se fati shpinen nuk ma kthen
dhe ndoshta tupani njė ditė do tė bjer edhe pėr mua,
por ta dish se e lumtur nuk do tė jem kurre,
sepse lumturia e vetme pėr mua ishe TI.... ı
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  Kullerka prej Fri Jan 02, 2009 7:00 pm

Me thuaj vall e meritoj
perse vazhdon te me lendosh
perse shpirtin do te ma shkatarrosh
perse me ben te qaj
a ke vall shpirt qe nje zemer e le ne vaj
per ty gjithcka pata len
zemren , shpirtin , trupin vec ty ti pata dhen..
[i]
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  Kullerka prej Fri Jan 02, 2009 7:55 pm

Pėrse - nė vjeshtė trembem nga shiu?!
pėrse - njė rreze borėn ma shkriu?!
pėrse - njė yll nga qielli bie?!
pėrse - mė ndjek nga pas si hije?!

Pėrse - nė vjeshtė gjethet tė ran?!
pėrse - nė vjeshtė mė vran vėllan?!
pėrse - nė vjeshtė njė fjalė nuk thamė
pėrse - nė vjeshtė kėta njerėz pėrgjigje s'dhanė

Pėrse - udhėkryqet mė kan hutuar?!
pėrse - njė komb kan ofenduar?!
pėrse - dy njerėz jan divorcuar?!
pėrse - njė shpirt e kan harruar?!

Pėrse - ēdo natė unė rri pa gjumė?!
pėrse - mė thua tė dua shumė?!
pėrse - e pren njė shelg nė lumė?!
pėrse - hesht ti dhe flas veē unė?!

Pėrse - nė gisht nuk kam unazė?!
pėrse - njė mllef s'kam ku ta shprazė?!
pėrse - njė kal shet njė xhambazė?!
pse fjalėn time s'e merr pėr bazė?!

Pėrse - me mua ke dy fėtyra?!
pėrse - ti njeh vetėm dy ngjyra?!
pėrse - mbi ujė qėndron yndyra?!
pėrse - nga larg tė duket z'gjyra?!

Pėrse - buzėqesh si urja HIP?!
pėrse - nė jetė je hipokrit?!
pėrse - nuk vjen po vetėm ik?!
pėrse - tek unė fjala s'tė ngjit?!

Pėrse - nuk ke ndėrmend tė ndrrosh?!
pėrse - vazhdon prap tė gabosh?!
pėrse - ēdo gjė ven kokėpėrosh?!
pėrse - ke mbetur kaq shumė kokė bosh?!
[i]
avatar
Kullerka

Numri i postimeve : 218
Location : Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....
Registration date : 05/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga meIKE_meEREN

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi