Puērrat,...( Aknet).

Shko poshtė

Puērrat,...( Aknet).

Mesazh  LiLxLaDy prej Sun Jan 06, 2008 2:12 am

Puērrat (Aknet).

Nuk je mė nė periudhėn e adoleshencės por puērrat tė torturojnė akoma? Ndoshta nuk e di por mund tė jenė sinjali i ndonjė gjendje jo tė mirė tė organizmit tėnd. Ja se ēfarė i ndodh lėkurės dhe se si mund ta kurojmė kėtė problem tė saj.

Aknet: njė shqetėsim qė prek mė shumė se sa 5 pėr qind tė tė rinjve ndėrmjet moshės 14 dhe 19 vjeēare tė tė dy sekseve. Por ky ėshtė njė problem qė mund tė paraqitet dhe nė moshėn e rritur dhe pse me njė frekuencė mė tė vogėl (rreth 10 pėr qind e grave nga mosha 30 deri nė 35 vjeē). Mund tė ndodhė gjatė njė periudhe stresi psikofizik. Por jo vetėm kaq: puērrat janė rezultat i njė ēekuilibrimi tė fortė hormonal qė ėshtė tipik pėr disa faza tė jetės femėrore siē ėshtė puberteti, shtatzėnia dhe menopauza. Shumė shpesh ekziston tendenca pėr ta nėnvleftėsuar kėtė problem.

Ēfarė janė Aknet?

Aknet janė sėmundje e mirėfilltė e lėkurės dhe si e tillė duhet kuruar. Ato mund tė shfaqen nė moshėn e pubertetit, por nuk janė tė pakta rastet e shfaqjes sė tyre edhe nė moshat adulte, herė-herė edhe tek gratė nė fillim tė menopauzės. Kjo dermatozė mund tė shfaqet vetė, krejt papritur dhe po kėshtu mund tė zhduket. Terapitė korrektuese tė akneve ndihmojnė zonėn problematike pėr tė eliminuar aknet e dukshme dhe pėr tė parandaluar aknet e reja. Gjithashtu ndihmon nė rigjenerimin e lėkurės, pasi nė disa raste rrezikon tė mbetet me shenja tė thella. Veē shenjave, ky komplikim provokon edhe shqetėsime psikologjike, sepse nė mėnyrė tė veēantė shfaqet nė lėkurėn e fytyrės dhe kjo parehati tė krijon stimulim. Kėto pasoja e bėjnė tė domosdoshme ndėrhyrjen.

Si formohen?

Gjatė adoleshencės fluksi i hormoneve arrin deri nė superprodhim dhe nė rastet mė tė shpeshta mosbalancimi i tyre ėshtė njėri nga shkaqet. Zonat yndyrore akumulohen nė folikul (shtrati i qimes). Yndyra krijon njė substancė qė quhet ‘sebo’ i cili shtohet nė lėkurėn e fytyrės duke dalė nga folikuli nė sipėrfaqe tė lėkurės. Nė zonėn e folikulės ku ndodhet qelbi zhvillohen bakterie, tė cilat ēlirojnė kimikate qė stimulojnė inflamim dhe hapjen e folikulės. Qelbi dhe bakteret shkaktojnė skuqjen e lėkurės.

Jo gjithmonė aknet kanė shkaktare gjendjen psikologjike, ja dhe disa shkaktarė konkretė tė akneve:

Produktet kozmetike

Kremrat apo fondatinat me shumė yndyrė provokojnė njė irritim tė lėkurės qė mė pas ēon nė krijimin e puērrave dhe tė pikave tė zeza. Vepro kėshtu: Hiq dorė nga trukimi pėr rreth dy javė dhe trajtoje lėkurėn me peroksid benzoli. Pastaj zgjidh produkte kozmetike oil free (pa vaj).

Ilaēet
Terapitė me kortizon apo me ilaēet kundėr depresionit mund qė tė dikojnė tek lėkurat e ndjeshme. Tė njėjtat probleme shkaktojnė dhe terapitė pėr zėvendėsimin e hormoneve apo ato qė shndėrrohen nė testosterone nė organizmin femėror. Vepro kėshtu: Shpjegoja mjekut tėnd efektet anėsore tė kurave tė cilat po merr dhe specialisti do tė arsyetojė nėse duhet tė ndėrpritet kura apo tė zėvendėsohet mjekimi.

Ēfarė duhet tė dimė pėr puērrat:

Ėshtė faji i konsumimit tė sallamit

E gabuar. Nuk ekziston asnjė lloj ushqimi i aftė pėr tė krijuar puērra dhe pse disa elemente mund tė ēojnė mė pėrkeqėsimin e tyre. Ato me rrezik mė tė madh janė sallamet, tė fėrguarat, ēokollatat, sheqernat por vetėm nė qoftė se konsumohen nė sasi tė mėdha.

Dielli bėn mrekullia

E vėrtetė dhe e gabuar. Aknet pėrmirėsohen gjatė stinės sė bukur. Rezet ultra violetė kanė njė veprim dezinfektues nė lėkurė. Por duhet tė bėhet kujdes qė ekspozimi ndaj diellit tė mos bėhet nė orėt mė tė nxehta tė ditės dhe jo pėr periudha tė gjata, pasi po tė njėjtat rreze mund tė ēojnė dhe nė pėrkeqėsim tė akneve.


Kurrė tė mos i shtypėsh puērrat

E vėrtetė. Rrezikon vetėm qė tė thellosh infeksionin apo tė krijosh njė shenjė nė lėkurėn tėnde.

Ideal ėshtė truku mbulues

E gabuar. Njė truk i rėnduar nuk i fsheh puērrat dhe ėshtė i rrezikshėm. Ndalon ajrosjen e lėkurės dhe i pėrkeqėson puērrat. Por ekzistojnė produkte kozmetike specifike tė lėkurės pėr kėtė problem , qė nuk dėmtojnė por madje dhe janė kurative. Nė tė njėjtėn kohė janė tė afta dhe t’i mbulojnė mirė puērrat.

Problemi i akneve ėshtė pasojė e mungesės sė higjienės.

E gabuar. Higjiena dhe pse ėshtė e domosdoshme pėr tė pasur njė lėkurė tė shėndetshme nuk ėshtė shkaktare e akneve. Merri nė konsideratė arsyet e tua dhe do tė shohėsh qė puērrat do tė zhduken. Njė veshje speciale. Lėkura nuk ėshtė vetėm njė shtresė mbrojtėse por ėshtė barriera qė shėnon kufirin mes teje dhe botės qė tė rrethon. Pėr kėtė arsye ėshtė nga tė parat qė tregon njė gjendje jo tė mirė tė brendėsisė tėnde. Puērrat nė tė vėrtetė janė njė mbledhje e atyre shqetėsimeve tė brendshme qė gjejnė njė mėnyrė pėr tė dalė jashtė. Kjo ėshtė e mundur falė njė lidhje tė drejtpėrdrejtė mes lėkurės dhe gjendjes psikologjike.

Ē’duhet pasur parasysh?

Ėshtė e domosdoshme tė ekzaminohen. Nuk duhet pritur tė zhduken vetė, sepse lenė shenja tė dukshme nė lėkurė. Meshkujt me kėtė problem duhet tė bėjnė kujdes nė pėrzgjedhjen e aksesorėve tė rrojės dhe produkteve nė mėnyrė qė ato tė jenė sa mė tė pėrshtatshme dhe cilėsore. Makinat e rrojės duhen pėrdorur me delikatesė. Terapitė me antibiotikė si tetraciklina, eritromicina etj. kėshillohen pėr raste tė rėnda, sidomos kur shpėrndarja e tyre pėrfshin veē fytyrės, shpinėn dhe kraharorin. Antibiotikėt oralė reduktojnė bakteret nė folikul dhe ulin skuqjet, por gjatė kėtyre terapive shumė femra rrezikohen nga infeksionet vagjinale. Nė kėtė rast ndėrpritet kura. Ekspozimet nė diell mund t’i maskojnė aknet, por pėrfitimet janė tė pėrkohshme. Mania e “pjekjes nė diell” ėshtė me pasoja. Larjet e shpeshta dhe energjike tė fytyrės si dhe pėrdorimi i larėsve qė ēojnė nė tejtharje tė sekrecioneve yndyrore shkakton pasoja tė paevitueshme nė lėkurė. Tė gjitha terapitė funksionojnė nė mėnyrė tė tillė qė tė parandalojnė aknet e reja. Pas ēdo terapie mbeten shenja pavarėsisht nga kujdesi e korrektėsia e specialistit. Kėto gjurmė zhduken gradualisht me rigjenerimin e lėkurės, tė paktėn njė muaj mė pas. Terapitė ose konkluzionet i vendos specialisti.

Kujdesi:

Ėshtė e rėndėsishme tė personalizohet trajtimi i cili kalon pėrmes disa seancave. Terapinė e merr pėrsipėr plotėsisht specialisti-estet, ndėrsa terapinė e pavarur nė shtėpi, vetė klienti. Kjo terapi quhet ‘terapi korrektuese’. Nė fillim tė terapisė mund tė operohet me seanca sulmi e mė pas periodikisht nė rend tė pėrjavshėm. Nė rastet kritike aplikohen deri nė 10 seanca. Produktet e paketės aplikohen tė alternuara sipas instruksioneve dhe tė gjitha penetrojnė nė thellėsi tė lėkurės, nė sajė tė pėrbėrjes sė tyre organike. Ato balancojnė superprodhimin e yndyrės dhe qetėsojnė aknet. Lėkura nuk ndriēon mė si mė parė, por efekti mat i jep shkėlqim natyral. Pas terapisė mbeten gjurmė tė lehta nė lėkurė, tė cilat ndihmohen nga njė krem i posaēėm riparues dhe balancues njėkohėsisht. Kėsaj terapie nuk mund t’i nėnshtrohemi nė ēdo stinė tė vitit. Gratė shtatzėna pėrjashtohen nga terapia. Gjatė terapisė nuk mund tė marrim seanca solari apo tė pėrdorim produkte tė ēfarėdoshme, pa sugjerimin e estetistes, pėr shkak se lėkura ėshtė tepėr e ndjeshme nė kėtė fazė. Edhe pėrdorimi i laserit gjatė terapisė ėshtė i ndaluar kategorikisht.

1. Trajtoni fytyrėn me produkte cilėsore me pėrbėrės organikė si: kamomil, kamfor, kalendula etj
2. Lani duart pėrpara aplikimit.
3. Zgjidhni kozmetikė profesionale.
4. Preferoni fruta e ushqime tė freskėta.
5. Merrni vitamina A, C, E.
6. Pėrdorni drithėra, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti
7. Pini shumė ujė (pa gaz). Ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė hidratuar lėkurėn.
8. Kujdes nga flokėt e gjatė. Nė kushtet e njė higjiene tė keqe ato mund tė jenė bartės bakteresh dhe nė kontakt me lėkurėn keqėsojnė gjendjen e saj duke stimuluar infeksionet.
avatar
LiLxLaDy
Admin

Numri i postimeve : 320
Location : Nė shpirtin e F.....
Registration date : 15/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.albawebchat.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Puērrat,...( Aknet).

Mesazh  kushtrim prej Mon Jan 04, 2010 5:04 pm

hehe edhe un kom pas akne e no edhe kom hjek Very Happy , kom shku naper shum specialista te lekures ne kosove kom vizitu shum , kom pa qe kosova i kish shum dermatologt e dobt ama shumm bile te ata qe kom shku duhet me ja qit emrat ktu ( mos me me ardh gjynah pak ) qe s`din sen se gabojn shkojn edhe tjert te ta
ama kjo osht periudh kalimtare veq e di ni sen qe stresi kur bohesh marak ndikon ne to edhe ma shumm , kshtu qe s`ki qa bohesh marak , normal duhesh me pas kujdes gjith kur e prek fetyren me i pas duart e pasterta se e di qe nuk mun mu duru pa e prek se ato japin edhe temperatur , qysh thash osht periudh kalimtare un e kom kalu menojsha qe kur se kaloj hahah
tung nga kushtrimi

kushtrim

Numri i postimeve : 5
Registration date : 29/11/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi